Najnowsze wiadomości

11 grudnia 2023 10:12

Jak uprawiać Spider Plant (roślina samolot)Niewiele roślin domowych jest tak popularnych, wszechstronnych i łatwych w pielęgnacji jak pająki. Wiele z najmodniejszych obecnie roślin, takich jak figi skrzypcowe, wymaga wiele troski i specyficznych warunków uprawy, aby przetrwać. Ale rośliny pająki nigdy nie wychodzą z mody dzięki swojej odporności, atrakcyjnemu tropikalnemu ulistnieniu i niemal niezawodnym wskazówkom dotyczącym pielęgnacji. Oto nasze wskazówki, jak utrzymać rośliny pająki w zdrowiu i bujnym wyglądzie.

    Rodzaj rośliny: BylinaNazwa botaniczna: Chlorophytum comosumCommon Name: Spider plant, Airplane plantMature Size: 2 do 3 stóp długościSun Exposure: Częściowe, bezpośrednie słońceTyp gleby: Dobrze odsączone mieszanka doniczkowa Gleba pH: 6.0 do 7.2Toksyczność: Nietoksyczny

Najlepsze warunki uprawy dla pająków

Podczas zakupów dla rośliny pająka (Chlorophytum comosum lub roślina samolotu), wybierz krzaczaste, pełne okazy z żywymi, zielonymi liśćmi variegated. Staraj się unikać okazów z żółtymi liśćmi lub chrupiącymi brązowymi brzegami liści.

W lokalnych szkółkach często można kupić pająki, które już obfitują w odrosty, zwane też pająkami. Warto zapytać przyjaciół kochających rośliny, czy ktoś nie ma niedawno ukorzenionego odrostu, który można by zaadoptować, ponieważ rośliny te potrafią się intensywnie rozmnażać, a ich właściciele często chętnie się nimi dzielą.

Pająki rosną najlepiej, gdy są trochę związane z doniczką, więc wybierz tylko jeden rozmiar w górę (około 2" większa średnica), jeśli planujesz przesadzić. Użyj dobrze zdrenowanej, uniwersalnej ziemi doniczkowej i pojemnika z kilkoma otworami drenażowymi w dnie.

Pająki mogą tolerować szeroki zakres warunków, ale preferują umiarkowane do jasnego światła pośredniego, z temperaturą powyżej 50oF i umiarkowaną wilgotnością. Jeśli chodzi o umiejscowienie, pająki będą dobrze radzić sobie prawie wszędzie, nawet w pomieszczeniu z tylko sztucznym światłem. Dobrym pomysłem jest okresowe obracanie rośliny pająka, tak aby obie strony rośliny korzystały z pobliskiego źródła światła. Ulubionym sposobem na wyeksponowanie liści i dramatycznych pędów kwiatowych pająków jest wystawienie ich w wiszących koszach przed okno. Doskonale sprawdzają się w oknach wychodzących na północ, wschód lub zachód, a także w odległości około pięciu stóp od okna południowego. Ponieważ są one wilgoci kochający, należy rozważyć włączenie roślin pająk do planu wystroju łazienki.

Pielęgnacja Spider Plant

Pozwól roślinie gleby do wyschnięcia całkowicie między podlewaniami. Mięsiste, białe korzenie pająka roślin trzymają dużo wody, aby umożliwić roślinie przetrwanie w suchych okresach, ale to staje się odpowiedzialnością, jeśli jesteś podlewania zbyt mocno.

Opieka, jakiej potrzebuje roślina, może zmieniać się wraz z porami roku, w zależności od klimatu, w którym się znajduje. W letnim sezonie wegetacyjnym może być bardziej spragniona niż zimą, więc monitoruj glebę i odpowiednio się dostosuj. Gdy wilgotność jest niższa w miesiącach zimowych, należy rozważyć zamgławianie rośliny pająka od czasu do czasu, aby utrzymać ją szczęśliwą.

Częste problemy z uprawą

Mimo, że rośliny pająkowate są bezproblemowe, istnieje kilka ważnych znaków ostrzegawczych, na które należy uważać i kilka wskazówek, których możesz użyć, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie.

Jeśli liście rośliny wyglądają blado i opadają, a dawno jej nie podlewałeś, daj jej głębokiego, dokładnego drinka. Jeśli liście stają się brązowe lub czarne, a ty utrzymujesz glebę wilgotną, roślina może gnić z powodu nadmiernego podlewania.

Jeśli zauważysz, że liście rośliny opadają, brązowe końcówki liści i spowolniony wzrost, nagromadzenie rozpuszczalnych soli może być winowajcą. Sole te koncentrują się w glebie w czasie i mogą powodować gnicie korzeni lub hamować zdolność rośliny do pobierania wody. Jeśli używasz zmiękczacza wody w domu, należy użyć wody deszczowej lub destylowanej na rośliny, jak zmiękczacz może sprawić, że woda z kranu zbyt słony.

Aby uniknąć gromadzenia się soli, zawsze podlewaj roślinę pająka głęboko, i nie pozwól, aby garnek siedział w wodzie. Leach gleby co sześć miesięcy lub tak przez zeskrobanie białej skorupy soli, które mogą tworzyć się na powierzchni gleby i pozwalając dużo wody - co najmniej dwa razy objętości garnka - do przepływu przez pojemnik. Jeśli masz do czynienia z nagromadzeniem soli w doniczce bez drenażu, przesadź roślinę używając świeżej gleby i pojemnika z otworem drenażowym.

Nadszedł czas, aby ponownie przesadzić rośliny pająka, jeśli jest tak związany w doniczce, że woda nie może przeniknąć do korzeni. Ostrożnie wyjmij roślinę z pojemnika, a następnie użyj palców, aby poluzować i usunąć ziemię z dużych, białych korzeni. Przed ponownym przesadzeniem do większego pojemnika ze świeżą ziemią, należy przyciąć około jednej trzeciej korzeni za pomocą czystego, ostrego noża lub sterylizowanych nożyc ogrodowych. Czynność tę należy wykonywać raz na rok lub dwa lata lub podczas przesadzania.

Używanie wody z kranu, która jest oczyszczona z fluoru lub chloru może spowodować, że końcówki liści rośliny staną się brązowe i suche. Nie będzie to miało wpływu na zdrowie rośliny, ale może lepiej przyciąć te końcówki i przejść na deszczówkę lub wodę destylowaną lub filtrowaną.

Dojrzała, zdrowa roślina pająka będzie wysyłać długie, łukowate łodygi z maleńkimi białymi kwiatami na końcach. Zbyt jasne lub zbyt słabe światło, a także zbyt duża ilość nawozu mogą uniemożliwić pająkom kwitnienie.

Nawet tak niewymagająca roślina jak ta może mieć problemy ze szkodnikami. Lepkie liście? Sprawdź, czy na spodniej stronie liści nie ma mszyc lub skalnic. Oba insekty wydzielają lepki osad zwany spadzią na liściach wielu roślin domowych.

Usuń łuski - które wyglądają jak płaskie, brązowe owale na liściach - ścierając je z liści wacikiem nasączonym alkoholem. Sprawdzaj co tydzień, aż skala zostanie usunięta.

Mszyce i wełnowce, które przypominają puszystą, białą masę, można zwalczać, stosując olejek neem lub spryskując liście mydłem owadobójczym. Pamiętaj, aby sprawdzić wszystkie pobliskie okazy, aby zobaczyć, czy szkodniki migrowały.

Jak rozmnażać rośliny pająka

Kiedy już zdobędziesz swoją pierwszą roślinę pająka, nie minie dużo czasu, zanim wyhodujesz nowe w swoim domu, biurze, u sąsiadów - sam rozumiesz.

Przy odpowiedniej opiece i warunkach, dojrzała, zdrowa roślina pająka będzie wysyłać kilka rozłogów z pajęczynami każdego roku. Gdy zauważysz, że maleńkie korzonki na spodzie pająka osiągają długość pół cala, możesz je przyciąć, a następnie posadzić w małej doniczce z dobrze przepuszczalną glebą. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie nadmiernie mokrą, aż zaczniesz widzieć nowy wzrost, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji.

Odmiany roślin pająków

Możesz wybierać spośród wielu różnych pająków, w tym Bonnie spider plant (liście, które curl i twist), Hawaiian spider plant (mulit-colored liści, które blakną z wiekiem), Variegated bonnie spider plant (liście z białym paskiem) i Zebra grass spider plant (zielone liście obrzeżone białym).