Najnowsze wiadomości

11 grudnia 2023 10:30

8 ekspertów zdradza, jakich błędów w projektowaniu wnętrz należy unikać w małych domachChociaż uwielbiamy dekorować małe przestrzenie, trochę mniej lubimy wyzwania, jakie one zazwyczaj stawiają. Brak powierzchni kwadratowej może sprawić, że będziesz podatny na popełnienie faux pas w małej przestrzeni, w tym na źle rozmieszczone oświetlenie, niepochlebną kolorystykę i nieproporcjonalne meble. Naszym zdaniem jednak uczenie się na błędach sprawia, że proces ten jest wart zachodu. W końcu perfekcja jest przereklamowana, prawda?

Jeśli masz wyrzuty sumienia w związku z aranżacją wnętrza swojej małej przestrzeni, pociesz się, że nawet profesjonaliści popełniają błędy. Poprosiliśmy ośmiu projektantów wnętrz, aby ujawnili swoje największe wpadki w dekorowaniu małych przestrzeni. Zamienili oni jednak swoje błędy w wyczyny, a Ty też możesz to zrobić. Jeśli masz świetny pomysł, który odkładasz na później, bo obawiasz się, że nie wyjdzie tak, jak sobie wyobrażałeś, spróbuj go zrealizować. Jeśli się nie uda, zawsze możesz spróbować ponownie.

Caroline Grant i Dolores Suarez z Dekar Design

Charakterystyczny styl: "Nasz styl to ponadczasowe elementy i eklektyczna perspektywa. Dążymy do tego, aby każda przestrzeń nie sprawiała wrażenia przesadnie zaprojektowanej, ale raczej gromadzonej i nakładanej przez lata, aby była jak najbardziej autentyczna."

Błąd małej przestrzeni: "Ponieważ nasza praca odbywa się głównie w Nowym Jorku, staliśmy się ekspertami w dziedzinie małych rozwiązań, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Kiedyś byliśmy w trakcie remontu loftu w Tribeca i odkryliśmy stary kominek w jednej ze ścian - to było zdecydowanie nieoczekiwane i nie było w naszych pierwotnych planach!".

Rozwiązanie: "Po namyśle uznaliśmy, że jest to doskonała okazja do stworzenia wbudowanego regału na książki z wykorzystaniem odzyskanego drewna. Stało się to jednym z naszych ulubionych małych momentów w mieszkaniu".

Jak rozwiązywać problemy we własnym domu: "Nie zakładaj od razu, że problem z małą przestrzenią jest zły; może być okazją do wspaniałego projektu. W małych przestrzeniach przechowywanie jest kluczowe, więc potraktuj to jako priorytet".

West Elm Półka pływająca z drewna odzyskanego $80 Sklep

Michael Amato z The Urban Electric Co.

Styl charakterystyczny: "Jako projektant oświetlenia, mój styl obejmuje klasyczne linie i sylwetki, z dużym naciskiem na detale i skalę. Dążę do tworzenia elementów, które zachowują równowagę między wrażliwością na modę a klasyczną formą, a szczególnie pociągają mnie czyste linie i prostota."

Błąd małej przestrzeni: "Jednym z problemów, z którym ja i moi klienci nieustannie się zmagamy w małych przestrzeniach (zwłaszcza w małych pokojach kąpielowych), jest znalezienie idealnego oświetlenia dla toaletki. Kiedy mamy do dyspozycji tylko chudy kawałek ściany, błędem jest rezygnacja z kinkietu i pozostawienie jedynie oświetlenia górnego, które może być ostre i przytłaczające. W niektórych przypadkach może nawet zmniejszyć optycznie przestrzeń".

Rozwiązanie: "Zaprojektowałem całą kolekcję z myślą o dylemacie małej przestrzeni. Jeśli chcesz dodać kinkiet, ale nie masz zbyt wiele miejsca na ścianie, aby zainstalować oprawę, wybierz smukły kinkiet o kształcie rurki lub papierosa. Dodatkowe, warstwowe oświetlenie doda blasku pomieszczeniu, dzięki czemu wyda się ono większe."

Jak rozwiązać problem we własnym domu: "Połączenie kinkietu z oświetleniem górnym, lampami i światłem naturalnym zapewni poczucie równowagi i sprawi, że pomieszczenie wyda się otwarte i zachęcające."

The Urban Electric Co. Hedges Sconce $1,392 Sklep

Katie Hodges z Katie Hodges Design

Charakterystyczny styl: "Głęboko zakorzeniony w kalifornijskim stylu życia, mój styl najlepiej opisać jako wygodny i organiczny. Lubię też łączyć nowoczesne i tradycyjne elementy wystroju."

Błąd małej przestrzeni: "Wybrałam miejsce na kinkiety nad moim łóżkiem, które okazało się za wysokie".

Naprawa: "Gdy zdałam sobie sprawę z błędu, mój plan oświetleniowy całkowicie się zmienił. Zamiast szukać lampki do czytania, skupiłam się na czymś, co wisiałoby niżej i ukryło negatywną przestrzeń, którą stworzyłam. Nie było to łatwe rozwiązanie, a po kilku tygodniach bezustannego polowania i nieprzespanych nocy na Pintereście, wzięłam sprawy w swoje ręce i zaprojektowałam kinkiet z Worley's Lighting!".

Jak rozwiązywać problemy we własnym domu: "Postaraj się mieć wybrane (lub jeszcze lepiej - w ręku) oświetlenie przed wykonaniem jakichkolwiek stałych prac elektrycznych. Naprawa jest kosztowna, a Ty możesz uniknąć całego mnóstwa bólu głowy".

Oświetlenie Worley's Katie Sconce/Pendant $299 Sklep

Britt Zunino z Studio DB

Charakterystyczny styl: "Nasz styl jest klasycznie nowoczesny z nieoczekiwanym akcentem. Zawsze jest w nim odrobina wesołości lub kaprysu, aby było ciekawie."

Błąd małej przestrzeni: "Potencjał małej przestrzeni może być łatwo przeoczony - szczególnie, jeśli jesteś skupiony na większym projekcie. Przytulna sypialnia daje możliwość eksperymentowania z kolorami i wzorami. W naszym domu popełniłam błąd, zaczynając od gładkich, białych ścian w maleńkiej sypialni naszego syna, mając nadzieję, że powiększą one przestrzeń. W rzeczywistości podkreśliły one brak światła i sprawiły, że pokój wydawał się niedokończony".

Nie zakładaj od razu, że mała przestrzeń to coś złego; może to być okazja do wspaniałego projektu. W małych pomieszczeniach przechowywanie ma kluczowe znaczenie, więc potraktuj to jako priorytet".

Rozwiązanie: "Postanowiliśmy pomalować cały pokój na piękny tealowy błękit, łącznie z sufitem, dzięki czemu ściany stały się mniejsze, a meble bardziej wyraziste. Dodaliśmy również ogromną zabytkową mapę, która wypełniła całą ścianę. To było o wiele bardziej dynamiczne!".

Jak rozwiązywać problemy we własnym domu: "Rozważ pomalowanie niskiego sufitu na ten sam kolor co ściany, zwłaszcza jeśli są nierówne sufity lub rzucające się w oczy przewody wentylacyjne. Baw się także skalą mebli i dzieł sztuki. Na przykład większy dywan powiększy powierzchnię pokoju. Nie bój się też odważnych kolorów i wzorów."

Vanessa Alexander z Alexander Design

Charakterystyczny styl: "Mój styl to mieszanka przedmiotów współczesnych, niestandardowych i zabytkowych z różnych okresów. Lubię tworzyć wrażenie warstwowości, które jest bogate w tekstury, a jednocześnie funkcjonalne i eleganckie, bez wysiłku. Czerpiemy wpływ przede wszystkim z kontekstu i otoczenia. Inspiruje nas sposób, w jaki żyją lub chcą żyć nasi klienci."

Błąd związany z małą przestrzenią: "Używanie cięższych, ciemniejszych, tradycyjnych mebli, kiedy były one bardziej popularne. Myślę, że to była najgorsza rzecz dla małych przestrzeni".

Rozwiązanie: "Małe przestrzenie, takie jak korytarze, wydadzą się większe i bardziej otwarte, jeśli użyjesz elementów o lżejszym profilu wizualnym: smukłych linii nóg w stołach i otwartych koszy na laski i parasole."

Jak rozwiązać problem we własnym domu: "Utrzymuj linie czyste i proste, a stylizację naprawdę edytuj. Trzymaj na wierzchu przedmioty, które lubisz, a wszystko inne schowaj, aby nie czuć się zagraconym. Ponadto, dodanie zieleni sprawia, że przestrzeń staje się jaśniejsza i bardziej otwarta, dzięki czemu wydaje się większa."

Bloomscape Palma Parlor $65 Sklep

Shea McGee z Studio McGee

Charakterystyczny styl: "Jesteśmy jasne i przestronne, zebrane, przystępne i niesztampowe".

Błąd małej przestrzeni: "Myślę, że jednym z błędów, które popełniłam na początku, było wybieranie małych rzeczy w małej przestrzeni. Teraz stwierdzam, że kilka dużych przedmiotów ma znaczący wpływ na małe przestrzenie".

Rozwiązanie: "Zamiast dwóch małych lamp w tej przestrzeni, dlaczego nie spróbować jednej dużej lampy, która zakotwiczy narożnik?".

Jak rozwiązać problem we własnym domu: "Celowe podejście do skali to coś, czego nauczyłam się w ciężki sposób, ale to robi wielką różnicę!".

McGee & Co. Lampa podłogowa Lebon $869 Sklep

Anne Hepfer

Charakterystyczny styl: "Uwielbiam pracować w różnych stylach, od eklektycznego miejskiego, przez wiejski szyk, plażowy, po nowoczesny rustykalny. Ciągle szukam, rozwijam się i kupuję fajne rzeczy podczas moich podróży po świecie."

Błąd dotyczący małej przestrzeni: "Pomalowałam ściany w naszym foyer na brązowy połysk, co było trochę ciemne i nastrojowe. Bieżnik na schodach również był z jasnej wełny, która nie była zbyt trwała, więc trzeba było wymienić go na drukowaną, bardziej wytrzymałą wykładzinę."

Rozwiązanie: "Od tego czasu zmieniłam lakier na biały, dzięki czemu moje konsole są bardziej wyraziste. Cała przestrzeń jest teraz jasna i czysta".

Jak rozwiązać problem we własnym domu: "Starannie dobieraj kolory farb. Jeśli jednak pomalujesz ścianę i okaże się, że nie podoba Ci się kolor, łatwo to naprawić."

Serena & Lily Perennials Rhodes Runner $898 Sklep

Danielle Walish z The Inside

Charakterystyczny styl: "Mój styl określiłabym jako specyficzny dla danego miejsca: zmienia się w zależności od architektury, położenia geograficznego i momentu w czasie".

Błąd małej przestrzeni: "Poczucie, że jest zbyt mała, aby wprowadzić odważne dekoracje".

Rozwiązanie: "Nie bój się podjąć ryzyka! Pracowałem nad projektem biura, w którym znajdowała się mało inspirująca, mała kuchnia. Zamiast po prostu zapomnieć o jej istnieniu, ukryliśmy słabe szafki wspaniałymi zasłonami w kształcie bananowych palm. Najgorsze pomieszczenie od razu stało się moim ulubionym w biurze".

Jak rozwiązywać problemy we własnym domu: "Obejrzyj wiele zdjęć z precedensu i czerp inspirację. Pomaga również namalowanie próbki koloru na ścianie i obejrzenie próbek tkanin w danej przestrzeni."

Serena & Lily Krzesło boczne Riviera Chevron $248 $180 Sklep