Najnowsze wiadomości

15 września 2024 22:14

Ceramika Końskie kolekcja Carmen



Jeśli chodzi o materiały do wykańczania wnętrz, to z pewnością jednym z najbardziej popularnych są płytki ceramiczne. Sprawdzają się w wielu pomieszczeniach. Tradycyjnie wybieramy je do kuchni i łazienek. Odkąd coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoich domach ogrzewania podłogowego, płytki pojawiają się także w salonach i sypialniach. W sprzedaży jest obecnie mnóstwo płytek. Można je podzielić biorąc pod uwagę bardzo różne kryteria. Poniżej prezentujemy te, z którymi spotkamy się najczęściej.

Przeznaczenie

Najprostsze kryterium dzieli płytki na ścienne i podłogowe. Warto wiedzieć, że na ścinach można ułożyć nie tylko płytki typowe ścienne, ale także podłogowe. Niestety, płytek typowo ściennych nie można układać na podłogach. Są one zbyt cienkie, kruche i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie bardzo szybko płytki te zostałyby zniszczone. Bardzo chętnie na ścianach i podłogach stosujemy te same materiały wykończeniowe. Stąd też w ofercie producentów płytek dostępne są całe kolekcje, jak na przykład Ceramika Końskie kolekcja Carmen. Kolekcja ta składa się z płytek ściennych, podłogowy, płytek mozaika oraz listwy inox.

Mówiąc o miejscu układania płytek pamiętajmy, że w sprzedaży są obecnie płytki wewnętrzne i zewnętrzne. Te zewnętrzne są mrozoodporne, ale można układać je również wewnątrz domu. Płytek wewnętrznych nie powinno się układać na schodach zewnętrznych, tarasach i balkonach. Płytki te nie są bowiem odporne na niską temperaturę, podczas mrozów mogą popękać. Wspomniane wyżej płytki wyprodukowane przez firmę Ceramika Końskie przeznaczone są tylko do wewnątrz budynków.

Rodzaje wykończenia powierzchni

Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić płytki szkliwione i nieszkliwione. Płytki, których powierzchnia jest szkliwiona są bardzo odporne na powstawanie zabrudzeń. Ich plusem jest również to, że ich powierzchnię można wyczyścić bez żadnego problemu. Płytki nieszkliwione nie są już tak bardzo odporne na powstawanie zabrudzeń. Ale w sprzedaży dostępne są obecnie specjalne środki do ich impregnacji. Po pokryciu płytek takim środkiem, stają się one odporne na zabrudzenia prawie w takim samym stopniu, jak te szkliwione.

Różny sposób formowania

Wśród płytek wyróżniamy prasowane na sucho i ciągnione. Płytki ciągnione charakteryzują się wysoką trwałością. Dobrze znoszą nawet intensywną eksploatację, na dłużej też zachowują idealny wygląd. To efekt tego, że proces ich wypalania trwa mniej więcej 30 godzin. Jest więc naprawdę bardzo długi.

Płytki ceramiczne to wciąż modny materiał do wykańczania ścian i podłóg. Przez lata zmieniły się technologie i ich wzornictwo, płytki nie są też zarezerwowane tylko dla kuchni i łazienek, pojawiają się w salonach i sypialniach.