Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 4:22

Rodzaje płytek ceramicznychPłytki ceramiczne to materiał, którym od lat bardzo chętnie wykańczamy nie tylko ściany, ale także  podłogi i ściany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Płytki ceramiczne mają wiele walorów użytkowych. Są bardzo estetyczne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, a do tego w sprzedaży do wyboru są płytki w różnych kolorach, wzorach i wielkościach. Jakie płytki są dostępne w sprzedaży?

Glazura

To płytki fajansowe, które są stosunkowo kruche i cienkie. Cechą charakterystyczną glazury jest także niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to więc materiał przeznaczony tylko do układania na ścianach. Co więcej, glazurę można wykorzystać tylko wewnątrz budynków.

Płytki cotto

To płytki, które wywodzą się z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Były i w dalszym ciągu są wyrabiane ręcznie. Płytki cotto charakteryzują się ciepłymi barwami. Są to płytki przeznaczone do układania na podłogach. Są idealne do mieszkań urządzonych w stylu prowansalskim i rustykalnym. Najczęściej układa się je na podłodze w kuchni. Z uwagi na ręczną produkcję, cena płytek cotto nie należy do niskich.

Terakota

Terakota do kuchni i przedpokoju wybierana jest naprawdę bardzo często. Ma ona wiele zalet. Jest przede wszystkim bardzo wytrzymała i odporna na działanie środków chemicznych. To materiał przeznaczony na podłogi. Przedpokój i kuchnia to nie jedyne pomieszczenia, w których  na podłodze może znaleźć się terakota. Jest to materiał, który może zostać użyty także do wykończenia posadzki w łazience. Terakota jest materiałem bardzo odpornym również na ścieranie. Na pewno podłoga wykończona terakotą posłuży w dobrym stanie przez wiele lat. Terakota to płytki podłogowe, ale można układać ją także na ścianach. Terakota jest ceramiką kamionkową. W sprzedaży dostępna jest głównie szkliwiona.

Gres

To płytki, które w sprzedaży pojawiły się już jakiś czas temu. Należą dzisiaj do bardzo chętnie kupowanego rodzaju płytek ceramicznych. Gres jest bardzo wytrzymały nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie środków chemicznych, niskich i wysokich temperatur. W sprzedaży jest kilka rodzajów gresu. Najbardziej popularny jest występujący w bardzo bogatej gamie kolorystycznej gres szkliwiony. Chętnie kupowany jest także gres porcelanowy wyróżniający się czystymi kolorami.

Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał wykończeniowy. Na podłogach w przedpokoju, kuchni czy w łazience bardzo chętnie montujemy trwałą i estetyczną terakotę. To materiał, który szybciej nam się na podłodze znudzi niż zniszczy.