Najnowsze wiadomości

20 maja 2024 4:51

Płytki patchworkoweDo niedawna słowo "patchwork" było niemal wyłącznie kojarzone ze stylem krawieckim. Patchwork opiera się na łączeniu w całość wielu, różnych materiałów, które generalnie do siebie nie pasują. Ten styl stał się motywacją do tworzenia innych wyrobów, w tym także kafelek. Płytki patchwork charakteryzują się rzadko spotykanymi wzorami i aranżacjami. Występują w wielobarwnych wzorach. Kluczowe jest również wykorzystywanie w tworzeniu wzoru małych elementów.

Kafelki patchworkowe są najczęściej wykorzystywane w codziennych pomieszczeniach, np. łazience, kuchni. Patchworkowe płytki nadają całej aranżacji niespotykanego wyglądu, unikając powszechnie odwzorowanego monotonnego stylu. Z powodzeniem są również stosowane w miejscach, które mają za zadanie przybliżyć artystyczny charakter lub niecodzienny komfort. W naszym asortymencie znajduje się imponująca ilość rodzai płytek w tym stylu. W sprzedaży posiadamy płytki czarno-białe oraz kolorowe. Z naszymi płytkami można samodzielnie tworzyć kompozycje z danego wzoru. Ponadto, posiadamy również płytki na których znajduje się szereg odmiennych kompozycji.

Patchwork został uznany jako nowoczesna metoda szycia, która opiera się na tworzeniu z różnych materiałów składnej kompozycji. Popularność tego stylu znalazła zastosowanie w tworzeniu płytek ceramicznych, które umożliwiają tworzenie ciekawych wnętrz. Idealnie nadają charakteru łazienkom i kuchniom.

Płytki patchworkowe mogą być kładzione zarówno na ścianach i podłogach. Płytki posiadają ten sam rozmiar, jednak różnorodność wzorów i motywów pozwala na stworzenie ciekawej kompozycji, nadającej wnętrzu powiewu stylu. Znajdują zastosowanie we wszystkich aranżacjach, począwszy od nowoczesnych, poprzez eklektyczne, a także w rustykalnych.

Styl patchworkowych kafelek wywodzi się z krajów arabskich. Najczęściej przypisywany jest do Maroko, ponieważ to właśnie tam wytwarzane są najbardziej pożądane, kolorowe płytki o nasyconych kolorach. Płytki w stylu patchworkowym popularność zyskały również w Portugalii i Hiszpanii. Z kolei w Wielkiej Brytanii w XIX w., niezwykle modne były wzory geometryczne oraz ręcznie malowane kafelki podłogowe, które zakończyły modę na roślinne wzory. W modnych aranżacjach można dostrzec płytki patchworkowe, które występują w szarych barwach. Dostrzegalne jest w nich podobieństwo do tradycyjnych płytek cementowych i glazury hiszpańskiej. Cechują się występowaniem małych, ale bardzo dokładnych malunków w kolorze szarym, grafitowym i białym.

Płytki patchworkowe odzwierciedlają jednocześnie stonowaną kolorystykę, niepowtarzalne wzory i kształty. Warto pamiętać, że mogą odbiegać od tradycyjnych kształtów. Do wyboru są płytki w kształcie sześciokątów albo rombów. Mając na celu urozmaicenie wnętrza, można pokusić się o wybór kolorowych płytek, co pozwala nadać pomieszczeniu charakteru. Barwne płytki patchworkowe łączą w sobie wyraziste barwy, np. czerwień, żółć, zieleń i niebieski. Dla miłośników stylu klasycznego lub angielskiego, polecane są biało-czarne płytki patchworkowe, które są ozdobione klasycznymi i regularnymi wzorami.