Najnowsze wiadomości

19 czerwca 2024 21:15

Ekologiczne łazienki: jak możesz się do tego przyczynićKażdy z nas powinien dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska.

Od recyklingu po mniejsze zużycie energii - każda mała rzecz, którą robimy, sumuje się, dając nam możliwość zmiany świata na lepsze.

Nawet nasze domy stają się coraz bardziej inteligentne - inteligentne liczniki pokazują nam dokładnie, ile energii zużywamy, a wskazówki dotyczące oszczędzania energii sprawiają, że jesteśmy bardziej świadomi tego, co możemy zrobić, aby pomóc.

Recykling jest obecnie powszechny w całej Wielkiej Brytanii, podobnie jak kompostowanie odpadów spożywczych i oszczędzanie wody deszczowej. Ale wciąż możemy zrobić więcej. Czy zastanawiałeś się, jak możesz pomóc środowisku, projektując swoją łazienkę? Witamy w świecie ekologicznych łazienek!

Eko łazienki zawierają funkcje oszczędzające wodę i energię, zaprojektowane tak, aby zminimalizować wpływ naszego codziennego życia na środowisko. Ale jakie elementy można znaleźć w łazienkach ekologicznych?


Wodooszczędna toaleta

Pierwszym miejscem, w którym można oszczędzać wodę, jest toaleta. Podczas gdy tradycyjne toalety zużywały do 6 litrów wody na jedno spłukanie, dzisiejsze nowoczesne projekty są wyposażone w podwójne spłukiwanie, dzięki czemu można wybrać krótsze spłukiwanie, które zwykle wynosi około 3 litrów. Większe spłukiwanie najlepiej traktować jako ostateczność!

Toaleta o trafnej nazwie Energy close coupled toilet posiada podwójne spłukiwanie oszczędzające wodę

Większość sprzedawanych przez nas toalet ma armaturę spłukującą zatwierdzoną przez WRAS (Water Regulations Advisory Scheme). Dowiedz się więcej o WRAS.


Wanna prysznicowa Eco

Nasi projektanci produktów wymyślili tę genialną wannę, której można używać również do kąpieli pod prysznicem. Przeciętny prysznic zużywa mniej wody niż kąpiel, więc biorąc prysznic zamiast kąpieli już przyczyniasz się do tego, że robisz coś dla siebie.

Jeśli jednak masz ochotę na relaksującą kąpiel w wielofunkcyjnej wannie z prysznicem, może to oznaczać nadmierne zużycie wody ze względu na zbyt dużą końcówkę. Jednak dzięki naszemu pomysłowemu projektowi wanna ma kształt przypominający prostą wannę, dzięki czemu zużywa o 40 litrów mniej wody niż zwykła wanna prysznicowa.

Wystarczy dodać parawan prysznicowy do wanny MySpace w kształcie litery L, aby uzyskać ekologiczną kąpiel i prysznic.

Podręczna wskazówka: Sprawdź nasze wskazówki dotyczące oszczędzania wody w łazience.


Prysznic elektryczny

Innym świetnym sposobem na oszczędzanie wody i energii jest korzystanie z prysznica elektrycznego. Łatwe do zainstalowania prysznice elektryczne pobierają tylko zimną wodę, co oznacza, że podgrzewasz tylko tę wodę, której chcesz użyć. Pozwala to zaoszczędzić na niepotrzebnym ogrzewaniu wody z centralnego ogrzewania i jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz duży dom z wieloma łazienkami. Większość z nich posiada również funkcję ekologiczną, co oznacza, że można je eksploatować tak wydajnie, jak to tylko możliwe.

W łazienkach ekologicznych prysznic elektryczny, taki jak Aqualisa quartz, pozwala oszczędzać wodę i energię, a przy tym wygląda stylowo.

Nowe prysznice, ogólnie rzecz biorąc, z dużym prawdopodobieństwem pomogą Ci zaoszczędzić zarówno wodę, jak i rachunki za ogrzewanie, ponieważ nowoczesna technologia sprawia, że są one o wiele bardziej wydajne.


Oświetlenie o niskim zużyciu energii

Zamiast jednej dużej oprawy oświetleniowej wybierz oprawy typu downlight lub reflektory punktowe z żarówkami LED. Pomoże to zaoszczędzić energię. Alternatywnym źródłem oświetlenia łazienki może być także podświetlane lustro.


Ogrzewanie

Najważniejszym rozwiązaniem jest wydajne ogrzewanie. Jeśli kupisz grzejnik lub podgrzewany wieszak na ręczniki o mocy BTU zbyt wysokiej dla Twojego pomieszczenia, będziesz dosłownie niepotrzebnie spalać energię.

Podręczna wskazówka: Dowiedz się, jak obliczyć BTU dla swojego pomieszczenia.

Kupując grzejniki i podgrzewacze do ręczników, szukaj materiałów energooszczędnych. Aluminium w pełni nadaje się do recyklingu i nagrzewa się szybciej niż inne metale, zapewniając niezwykle wydajne ogrzewanie w Twoim domu.

Ogrzewany wieszak na ręczniki Clarity został zaprojektowany tak, aby był niezwykle wydajny, więc dosłownie nie spalasz pieniędzy.

W przypadku niektórych grzejników i podgrzewanych wieszaków na ręczniki można nawet zastosować element grzejny, który umożliwia korzystanie z ogrzewania łazienkowego niezależnie od ogrzewania centralnego. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz w domu dodatkową łazienkę, która jest rzadko używana.

Upewnij się, że odpowietrzasz kaloryfery, najlepiej we wrześniu lub październiku, zanim nadejdą mroźne dni.

Podręczna wskazówka: Zobacz nasze wskazówki dotyczące przygotowania domu do zimy.


Więcej wskazówek dotyczących ekologicznych łazienek

Na VictoriaPlum.com znajdziesz wiele przydatnych wskazówek dotyczących tworzenia ekologicznych łazienek, które naprawdę pomogą Ci zrobić to, co do Ciebie należy. Przejdź teraz do naszej sekcji porad dla domu.