Najnowsze wiadomości

14 lipca 2024 22:20

6 pomysłów na wystrój małego pokoju, o których jeszcze nie słyszeliścieChoć możesz marzyć o tym, że pewnego dnia staniesz się właścicielem ogromnej posiadłości pełnej otwartych przestrzeni i nieograniczonych możliwości aranżacyjnych, rzeczywistość jest taka, że większość ludzi musi pracować z mniejszymi przestrzeniami. W rzeczywistości, przeciętny dom w Ameryce w 2015 roku miał powierzchnię 2 687 stóp kwadratowych, podczas gdy średnia wielkość mieszkań w niektórych z największych miast w USA wynosi 882 stopy kwadratowe. Na przykład, średnia wielkość wynajmu w Seattle w stanie Waszyngton wynosi zaledwie 711 stóp kwadratowych (to mniej niż średnia na Manhattanie, która wynosi 733 stopy kwadratowe).

Wszystko to oznacza, że praca na mniejszej przestrzeni ma swoje zalety i istnieje wiele pomysłów na wystrój małych pomieszczeń, które pomogą Ci w pełni wykorzystać każdy metr kwadratowy, jaki masz do dyspozycji. Według projektantki wnętrz Ginny Macdonald, małe przestrzenie są bardziej przytulne i łatwiejsze do utrzymania w czystości niż większe. "Możesz selektywnie dobierać elementy wyposażenia i skupić się na rozwiązywaniu problemów" - zauważa.

Ciekawi Cię, jak ta projektantka poradziłaby sobie z dekorowaniem małej przestrzeni? Oto sześć pomysłów na wystrój małych pomieszczeń, których nauczyliśmy się od mistrzyni. Czytaj dalej, aby poznać jej proste wskazówki, jak odmienić każde pomieszczenie.

Unikaj przepełnienia

"Najgorsze, co możesz zrobić, to przepełnić mały pokój zbyt dużą ilością mebli" - radzi Macdonald. Upewnij się więc, że wybierasz meble, które naprawdę spełniają swoją rolę, a nie tylko zabierają miejsce. Na przykład, Macdonald nie zaleca wstawiania sofy segmentowej do małego salonu. Zamiast tego sugeruje zakup tak dużej sofy, jak tylko pomieszczenie może to wytrzymać, a następnie dodanie dodatkowych miejsc siedzących.

Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania dla małej przestrzeni, zacznij od oceny obecnych mebli i ustalenia, czy wszystkie są Ci potrzebne. Następnie możesz wyrzucić niewykorzystane elementy i zamienić je na te, które zajmują więcej miejsca. Macdonald radzi, aby być sprytnym w kwestii dodatkowych miejsc do siedzenia, kupując pufy, które zmieszczą się pod stolikiem do kawy, dzięki czemu będą schowane, kiedy nie będą używane. "Niskie regały z książkami można również wykorzystać jako dodatkowe miejsce do siedzenia, dodając na wierzchu uroczą poduszkę - takie rozwiązanie będzie świetnie wyglądać pod oknem" - dodaje.

Urozmaicenie wystroju

Chociaż dodanie większej ilości elementów dekoracyjnych do małego pokoju może wydawać się sprzeczne z intuicją, Macdonald wyjaśnia, że niektóre elementy mogą otworzyć każdą małą przestrzeń, a nawet sprawić, że będzie się ona wydawać większa. Jej trzy najlepsze pomysły na wystrój małych pomieszczeń to wykorzystanie luster, sztuki i półek. "Lustra odbijają światło, więc używaj ich jak najczęściej, aby optycznie powiększyć przestrzeń" - mówi. Jeśli chodzi o sztukę, projektantka zdecydowałaby się na całą ścianę od podłogi do sufitu, aby optycznie powiększyć pomieszczenie.

Wreszcie, strategicznie rozmieszczone półki to doskonały sposób na przechowywanie większej ilości elementów dekoracyjnych bez zagęszczania przestrzeni. "Dodaj małą półkę na wysokim poziomie, która może być używana do przechowywania książek i pudełek, a także może być stylizowana na wazony i rośliny" - sugeruje.

Zmień układ

W małym pokoju kluczową rolę odgrywa układ. Ze względu na brak powierzchni kwadratowej, miejsce ustawienia wszystkich mebli i dekoracji ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Nie ma dokładnej recepty na idealny układ, ale Macdonald ma kilka sprawdzonych i prawdziwych wskazówek, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. "W zależności od kształtu pomieszczenia, zawsze umieszczaj sofę przy najdłuższej ścianie, co pozwoli na ustawienie wokół niej innych przedmiotów" - mówi Macdonald o aranżacji salonu. Dodatkowo sugeruje, aby całkowicie wykorzystać wysokość ścian. Oznacza to na przykład dodanie półek do przechowywania obok sofy zamiast tradycyjnego stolika bocznego.

Jeśli chodzi o sypialnię, sugeruje również wykorzystanie przestrzeni poprzez ustawienie największego mebla pod ścianą. "Nie bój się postawić łóżka pod ścianą" - radzi. "I jeśli to możliwe, unikaj umieszczania czegokolwiek naprzeciwko okna" - dodaje. Chcesz bowiem wpuścić jak najwięcej naturalnego światła, aby pokój wydawał się większy niż jest w rzeczywistości".

Stwórz miejsce do przechowywania

W każdym małym pomieszczeniu, a szczególnie w łazience, Macdonald zaleca stworzenie jak największej ilości miejsca do przechowywania. "Jeśli nie masz szafki na leki, wykorzystaj trochę miejsca na ścianie, aby dodać małe półki do przechowywania", sugeruje, dodając, że miejsce na ścianie nad toaletą jest często niewykorzystywane. Można również łatwo znaleźć ozdobny kosz, który można umieścić na górze toalety lub pod umywalką, aby przechowywać dodatkowe rolki papieru, ręczniki lub inne drobne przedmioty. Wreszcie, instalując dodatkowe haczyki z tyłu drzwi, zyskujesz dodatkowe miejsce do wieszania ręczników i szlafroków poza zasięgiem wzroku.

Oczyszczanie z bałaganu

Bałagan to wróg numer jeden każdego małego pomieszczenia. Dlatego Macdonald uważa, że ważne jest, aby mieć miejsce na wszystkie swoje rzeczy. Pomyśl o organizerach do szuflad, półkach i inteligentnych meblach. W sypialni, przegródki w szufladach pomogą utrzymać porządek i zapewnią miejsce na wszystkie rzeczy. Dodatkowo, dodanie półek może stworzyć miejsce na inne małe przedmioty i drobne elementy wystroju pokoju, takie jak rośliny, obrazy i przedmioty. Jeśli chodzi o umeblowanie, Macdonald sugeruje znalezienie mebli na nóżkach, które pozwolą oderwać rzeczy od podłogi i stworzyć iluzję większej przestrzeni. "Dzięki temu wszystko będzie lekkie i przestronne" - zauważa.

Świeża warstwa farby

Według Macdonald, malowanie pokoju to stosunkowo tani sposób na odmienienie małej przestrzeni w krótkim czasie. Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, po wybraniu farby ten niewielki projekt może być zrealizowany w mgnieniu oka i sprawi, że mały pokój zmieni się nie do poznania.

"Wiele osób myśli, że biały sprawia, że pokoje wydają się większe, ale jeśli jest mało lub nie ma naturalnego światła, wtedy pokój może czuć się płaski i bez życia" - wyjaśnia projektantka. "Dodając kolory w różnych odcieniach, można nadać głębi małej przestrzeni" - kontynuuje. Macdonald zauważa również, że ciemniejsze odcienie również mogą się sprawdzić, ale istnieje wtedy ryzyko, że przestrzeń wyda się jeszcze mniejsza. "Ale plusem tego jest to, że będzie się w niej czuć przytulnie" - zauważa. Dalej: 11 prostych zasad, które sprawią, że mała sypialnia poczuje się jak główna.