Najnowsze wiadomości

11 grudnia 2023 11:08

Żegnaj, minimalizmie - łączenie stylów mebli jest na czasieZacznijmy od podstawowego zestawu faktów: W dzisiejszych czasach bardzo niewiele osób urządza wnętrza za pomocą zestawów mebli. I choć łatwo jest wpaść w pułapkę podążania za konkretnym trendem - czy to midcentury, skandynawskim, czy tradycyjnym - to najbardziej efektowne przestrzenie to te, które bez wysiłku łączą elementy z wielu okresów, stylów i miejsc. W końcu możesz kupić tylko tyle elementów w stylu midcentury, zanim Twój dom zacznie wyglądać jak replika planu filmowego z serialu Mad Men (ale jeśli taki właśnie jest Twój cel, nie krępuj się).

Ale mieszanie różnych okresów i stylów może być przytłaczające, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Kiedy zaczynamy urządzać nasze domy, sklepy wielkopowierzchniowe mogą być pierwszym krokiem, który pomoże nam wyposażyć pomieszczenia w niezbędne rzeczy: dobrej jakości sofy, solidne łóżka, przestronne stoły do jadalni. Ale gdy już to zrobimy, otwierają się możliwości dodania mniejszych mebli, antyków, przedmiotów i miękkich elementów wyposażenia, aby dopełnić wygląd wnętrza.

Pomyśl o swoich pokojach w kategoriach warstwowych, dodając przedmioty, które sprawią, że Twoja przestrzeń będzie miała wyjątkowy i osobisty charakter.

Gotowy do przeszukania lokalnego sklepu z antykami w poszukiwaniu idealnego zabytkowego elementu, który dodasz do swojego nowoczesnego domu? Oto kilka niezawodnych wskazówek dekoratorskich, które pomogą Ci zacząć mieszać style mebli.

Ogranicz swoją paletę kolorów

Najprostszym sposobem, aby zapewnić, że pokój będzie wyglądał spójnie, nawet jeśli zawiera różne style, jest ograniczenie palety kolorów. W tej nowojorskiej kuchni paleta jest ściśle czarna i biała z domieszką zieleni, co łączy ozdobną architekturę i żyrandol z nowoczesnymi szafkami kuchennymi, krzesłami w chińskim stylu i współczesną drabiną.

Dodaj sztukę współczesną

Jeśli dopiero zanurzasz się w mieszaniu stylów mebli, jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie jest dodanie sztuki współczesnej do klasycznego pomieszczenia, jak w tym brooklyńskim brownstone autorstwa Jessiki Helgerson - lub odwrotnie. Dodanie klasycznych dzieł sztuki do współczesnych pomieszczeń dodaje im ciekawości. Zderzenie tych dwóch stylów jest łatwe do osiągnięcia i zawsze robi piorunujące wrażenie.

Zwróć uwagę na skalę

Jedną z najcenniejszych lekcji projektowania wnętrz jest nauka zabawy skalą przedmiotów. Co to dokładnie oznacza? Skala odnosi się do proporcji i porównawczej wielkości obiektów w przestrzeni. Weźmy na przykład ten pokój autorstwa Charliego Ferrera. Delikatne przedmioty, takie jak stolik kawowy i kanapa, dobrze wyglądają obok cięższych i masywniejszych, takich jak okrągły stolik boczny i aksamitna sofa z frędzlami. Wszystko polega na osiągnięciu równowagi.

Wykorzystaj siłę powtórzeń

Powtarzalność czyni cuda w projektowaniu. Nawet jeśli w Twoim pokoju mieszają się różne style, będzie on wyglądał na bardziej dopracowany, jeśli podobne wzory lub przedmioty będą się powtarzać. Na przykład, w tej jadalni Amber Interiors, wiszące nad stołem nautyczne lampy prowadzą wzrok wzdłuż stołu w taki sam sposób, w jaki krzesła Mies van der Rohe tworzą ciągłość. Neonowa grafika powtarza się również wzdłuż regału na książki, a nogi współczesnej ławy również tworzą powtórzenie.

Wybierz element inspirujący

Zawsze dobrze jest zacząć urządzanie pokoju od jednego obiektu, na którym można się skupić i od niego budować. Weźmy na przykład ten pokój autorstwa Studio DB. Krzywizny stolika kawowego powtarzają się w krzywych krzesłach, zaokrąglonych kulach żyrandola, a nawet we wzorze rybiej łuski na dywanie. Choć każdy z tych przedmiotów pochodzi z innego okresu, pięknie ze sobą współgrają.

Wybierz unikalny motyw

Innym sposobem na łatwe łączenie i dopasowywanie stylów mebli jest opracowanie motywu przewodniego. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć dramatyczną bibliotekę profesorską w pokoju o ścianach wyłożonych drewnem, możesz zacząć zbierać przedmioty, które będą pasowały do tego tematu: Zielone krzesło wingback, trójramienna lampa podłogowa, młotkowane mosiężne kosze, francuskie biurko sekretarzyk. Posiadanie wizualnych punktów odniesienia pomaga utrzymać ogólny motyw przewodni na właściwym torze.

Zrównoważenie różnych materiałów

Podobnie jak w przypadku skali, należy również zadbać o równowagę pomiędzy różnymi materiałami w pomieszczeniu, aby nie stworzyć pokoju pełnego średniobrązowych odcieni drewna. Na przykład, połącz gładkie kamienne powierzchnie, takie jak marmur czy trawertyn, z bardziej rustykalnymi materiałami, takimi jak trzcina czy rattan. Połączyć błyszczące czarne wykończenia drewniane z matowym drewnem w kolorze blond. Dodaj szkło, metale, aksamit i wzory. Myślenie o materiałach w kategoriach kontrastów pomoże stworzyć warstwową przestrzeń.

Zrób research

Na koniec, zdobądź wiedzę. Łatwo jest zestawić meble, ale przestrzeń staje się naprawdę przemyślana, gdy znasz pochodzenie przedmiotów i ich znaczenie w historii wzornictwa. Na przykład, możesz chcieć połączyć belgijski fotel secesyjny z bocznym krzesłem z połowy ubiegłego wieku lub stolik w stylu art deco z aksamitną sofą z frędzlami. Wiedza na temat współistnienia tych elementów w historii wzornictwa pomoże Ci połączyć je ze sobą za pomocą palet kolorów lub materiałów.