Najnowsze wiadomości

19 czerwca 2024 21:14

Wady i zalety ceramiki imitującej drewnoPłytki ceramiczne wyglądające jak drewniane to jeden z rozchwytywanych hitów kilku ostatnich miesięcy. Na rynku nie pojawiły się oczywiście wczoraj, ale ich początek był raczej umiarkowanym sukcesem. Dopiero kiedy upowszechniły się w nowoczesnych domach i mieszkaniach, zaczęliśmy dostrzegać, jak piękne i praktyczne są takie rozwiązania, a kiedy jeszcze się zorientowaliśmy, że ich ceny są przystępne, po prostu rzuciliśmy się na zakupy. Musimy jednak mieć na uwadze, że mówimy tutaj o imitacji, wiec nie należy oczekiwać, że będzie ona działała dokładnie tak samo, jak elementy z drewna. Nie oznacza to paradoksalnie, że coś tracimy.

Problemy z imitacjami 

Największą wadą, jeśli chodzi o płytki jak drewno, jest z pewnością większa trudność ich układania w porównaniu ze zwykłymi panelami drewnianymi, z którymi poradzić powinna sobie każda osoba posiadająca odrobinę umiejętności majsterkowicza. Trudność na pewno nie jest wybitna, ale zadanie na pewno jest bardziej wymagające.

Druga kwestia to fakt, iż nawet jeśli gres wygląda jak drewno i posiada fakturę jak drewno, nie jest drewnem. W związku z tym nie możemy liczyć na przyjemne ciepło, które oferuje nam drewniana podłoga. Niższe ciepło właściwe takiego materiału sprawia, że chodząc po nim gołą stopa będziemy odczuwać dyskomfort i zwłaszcza w pokoju dziecka czy przy łóżku w sypialni wiele osób decyduje się na różnego rodzaju dywaniki, które w przypadku naturalnego drewna potrzebne zwykle nie są.

Fakt, że mamy do czynienia z ceramiką, przejawia się także w tym, że czyszczenie i naprawy płytek są trudniejsze. Zwłaszcza tych z silną fakturą. Drewno wystarczy zeszlifować i polakierować, a uszkodzona płytka ceramiczna musi być wymieniona.

Długa lista zalet

Zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Przede wszystkim, płytki jak drewno wyglądają jak drewno i na pierwszy rzut oka nie da się ich rozróżnić. Z miejsca jednak zauważymy różnicę w cenie podłogi, zwłaszcza jeśli udajemy drewno egzotyczne.

Zachwyceni będziemy także wytrzymałością płytek ceramicznych. Trudno jest je uszkodzić w ogóle, a zarysowanie czy zdarcie jest bardzo mało prawdopodobnym scenariuszem. Dlatego nadają się znakomicie wszędzie tam, gdzie będzie duży ruch. Co więcej, płytki są całkowicie niepalne, dzięki czemu nie musimy się martwić, że coś im się stanie w okolicach kominka. Można nimi wyłożyć podłogę bezpośrednio obok paleniska i nie ma potrzeby wykonywania klasycznego kręgu bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia jest też oczywiście łatwość czyszczenia płytek, które nie maja zbyt mocnej faktury.