Najnowsze wiadomości

14 lipca 2024 21:42

Niezależne życie: 5 sposobów na to, by łazienka była dostępna i stylowaGdy wchodzimy w starszy wiek, znalezienie idealnej równowagi między dostępnością a stylem w łazience może być trudne do osiągnięcia. Poprosiliśmy Ideal Standard, wiodącą brytyjską markę łazienkową, o podzielenie się swoimi najważniejszymi wskazówkami.

Dobra wiadomość - oficjalnie żyjemy dłużej! Jednak starzejąca się populacja pociąga za sobą rosnącą potrzebę dostosowania łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W firmie Ideal Standard produkty z serii Concept Freedom zostały zaprojektowane z myślą nie tylko o niezależnym życiu, ale także o zachowaniu stylowego wystroju. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych wskazówek, jak uczynić łazienkę bardziej dostępną, zachowując przy tym styl.


1. Poręcze do chwytania i podtrzymywania

Szyny do chwytania i podtrzymywania są idealne do zapewnienia stabilności i dodatkowego wsparcia podczas manewrowania w łazience. Mogą one pomóc na wiele sposobów, od wchodzenia i wychodzenia z wanny po pomoc w opuszczaniu i podnoszeniu się z pozycji siedzącej na toalecie.

Stylowe chromowane poręcze mogą być z powodzeniem zastosowane w każdej łazience, nie zakłócając jej wystroju i ogólnego wyglądu.

Rozmieszczenie poręczy musi być dobrze przemyślane i dokładnie zbadane. W niektórych przypadkach terapeuci zajęciowi mogą dokonać przeglądu przestrzeni i zasugerować najlepsze miejsca do zainstalowania poręczy, które będą korzystne dla każdej osoby.


2. Kąpiel

Kąpiel zawsze stanowiła bardziej skomplikowany element. Stylowe poręcze i mata antypoślizgowa to podstawa. Wchodzenie do wanny ułatwia podest, na którym można usiąść i unieść nogi ponad brzeg wanny, a przyciski sterujące kranem powinny być zamontowane w zasięgu ręki, gdy siedzimy w wannie.

Wanna Concept Freedom została zaprojektowana jako alternatywa dla nieco stygmatyzowanego wymogu zastąpienia wanny prysznicem, tylko dlatego, że użytkownik ma problemy z poruszaniem się.

Przemyślany projekt pozwolił na zastosowanie wzmocnionego podestu, który zapewnia użytkownikom siedzenie podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny, obniżonej wysokości, która pozwala na lepszą kontrolę, ponieważ znajduje się bliżej podłogi, wewnętrznego podestu, który zapewnia dodatkowy komfort i wsparcie podczas wychodzenia z wanny oraz żelowego zagłówka z "pamięcią kształtu", który wygodnie podtrzymuje kark użytkownika.


3. Pomieszczenia mokre

Dlaczego nie wykorzystać w pełni możliwości [ożywienia wystroju pomieszczenia mokrego]. Przeglądając Pinterest przez nie więcej niż 5 minut, można się przekonać, że pomieszczenia mokre mogą być atrakcyjnie zaprojektowanymi częściami naszych domów, a ponadto można je łatwo przystosować do potrzeb wszystkich użytkowników. Siedziska prysznicowe i współczesne poręcze dostosowane do armatury prysznicowej mogą nadać im dodatkowy styl, a także pełnić ważną funkcję.

Płytki lub panele ścienne pod prysznicem to świetny sposób na nadanie indywidualnego charakteru przestrzeni. Od całkowicie tropikalnego designu po styl Subway - tak wiele można osiągnąć.


4. Toalety montowane na ścianie

Toalety i umywalki montowane na ścianie mogą być zamocowane na wysokości odpowiadającej Twoim potrzebom i nie tylko stanowią łatwe w użyciu rozwiązanie, ale także sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i utrzymują czystą przestrzeń na podłodze, co ułatwia także jej czyszczenie.

Toaleta wisząca Concept Freedom o komfortowej wysokości została opracowana we współpracy z terapeutami zajęciowymi specjalnie z myślą o dostępności. Podwyższona miska umożliwia łatwy dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a miękkie zamykanie sedesu zapobiega ryzyku jego upadku.


5. Elementy wykończeniowe

Elementy wykończeniowe w łazience są czasem pomijane, a przecież to właśnie dzięki nim łazienka wygląda tak stylowo. Nie tylko dlatego, że akcesoria umieszczone we właściwym miejscu mogą zmienić całe doświadczenie użytkownika z problemami z poruszaniem się.

Dodanie akcesoriów naściennych, takich jak składane siedziska prysznicowe, dozowniki mydła, wysuwane lustra, uchwyty na rolki papieru toaletowego w kształcie litery L i uchwyty na szczotkę do WC na ścianie, może sprawić, że łazienka będzie wyglądała jak zaprojektowana, a nie jak doskonale zaprojektowana!


Sklep Ideal Standard

Jeśli chcesz stworzyć stylową, dostępną łazienkę, dlaczego nie odkryć kolekcji Ideal Standard Concept Freedom dla siebie?


Więcej pomysłów na niezależne życie

Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, w naszym dziale Independent Living znajdziesz wiele pomysłów i inspiracji dotyczących łazienek dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego nie wybrać się tam teraz, klikając na poniższy baner?