Rodzaje płytek ceramicznych
25 mar 2020 - Rodzaje płytek
7 października 2024 1:45
Płytki ceramiczne to bardzo popularny materiał do wykańczania ścian i podłóg. Kiedy poruszamy temat płytek najczęściej koncentrujemy się na ich walorach estetycznych. Kwestią niezwykle rzadko poruszaną jest wybór materiałów, które służą do ich mocowania i wykańczania. Wiele osób zapomina, że od wyboru kleju do mocowania płytek zależy trwałość mocowania. Jakie klej wybrać? Kiedy można przystąpić do kładzenia fugi?
Płytki ceramiczne chętnie układamy nie tylko na ścianach i podłogach, ale także na balkonach, tarasach i elewacjach. Gdy kupimy kafelki powinniśmy zadbać o to, aby zostały właściwie zamocowane do podłoża. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że płytki posłużą nam przez lata. Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje klejów przeznaczonych do mocowania płytek ceramicznych. Różnią się one między sobą parametrami i ceną. Ale na pewno na kleju do mocowania płytek ceramicznych nie warto oszczędzać. Lepiej jest postawić na droższy klej o wyższych parametrach. Do wyboru mamy obecnie kilka rodzajów kleju przeznaczone do płytek ceramicznych. Są to kleje klasy:
C. Bazą klejów tej klasy jest cement. Przed nałożeniem go na płytki i powierzchnię, do której płytki będą mocowane, należy go rozrobić używając zalecanej przez producenta ilości wody. Kleje klasy C są bardzo plastyczne, wiążą bardzo szybko. Wśród nich wyróżnia się kleje klasy C2 S1 oraz C2 S2. Kleje tych ostatnich klas utrzymają nawet na ścianie czy podłodze nawet wielkoformatowe płytki;
D. W składzie tych klejów znajdują się spoiny organiczne. Są to kleje dyspresyjne. Warto wybrać je do układania płytek drewnopochodnych;
R. W ich składzie są żywice reaktywne. Mają wysoki parametr wodoszczelności.
Kupując klej do płytek ceramicznych, koniecznie należy też wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, do którego będą mocowane. Należy należy też pamiętać o tym, że inny rodzaj kleju należy wybrać do płytek, które będą układane wewnątrz, a inny do płytek układanych na zewnątrz budynku.
Kiedy można układać fugę?
Ile schnie klej do płytek Ceresit? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej jest szukać na opakowaniach danego kleju. Producent kleju taką informację zawsze podaje właśnie na opakowaniu. Informacja ta zamieszczana jest zawsze w widocznym miejscu, można ja znaleźć bez trudu. Średnio czas schnięcia kleju wynosi 24-48 godzin. Wiele osób uważa, że nie musi przestrzegać podanego przez producenta czasu schnięcia kleju. To bardzo poważny błąd, który może skutkować tym, że poprzesuwają się lub odpadną. Czas schnięcia kleju jest szczególnie ważny w przypadku płytek podłogowych. Gdy zaczniemy po nich chodzić zbyt wcześnie, cała praca związana z układaniem płytek może pójść na marne.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.