Najnowsze wiadomości

11 grudnia 2023 11:00

Projektanci wnętrz zdradzają swoje największe bolączkiPodjęcie skoku w świat dekoracji wnętrz może być przerażające, zwłaszcza za pierwszym razem. Podobnie jak pączkujący związek, początek projektu dekoratorskiego może przynieść symfonię emocji: kołatanie serca, gdy wyobrażamy sobie efekt końcowy, motyle, gdy widzimy wymarzoną sofę, nerwy, gdy machamy kartą kredytową, wątpliwości, gdy czekamy na dostawę... Czy to dobrze pasuje? Czy będzie trwała? Czy ją pokocham? Na szczęście są projektanci wnętrz, którzy mogą poprowadzić Cię przez każdy etap drogi dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu. Ale jest kilka czynników, które powinieneś rozważyć, aby zapewnić sobie i swojemu projektantowi korzystne partnerstwo.

Aby pomóc Ci podjąć dekoratorskie zanurzenie, stuknęliśmy naszych ulubionych projektantów, aby podzielić się wszystkim, co powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem ich. Weź notatki i przygotuj się na partnerstwo, które sprawi, że Twój dom stanie się domem.

Większość ekspertów zgadza się, że posiadanie jasnej wizji jest najlepsze przy zatrudnianiu projektanta. "Klient z pustą tablicą jest mitem w 99 procentach czasu", mówi projektant Max Humphrey. "W rzeczywistości lubię pracować w ramach istniejących parametrów, ponieważ lubię wyzwania".

"Podczas pracy z klientami, niezwykle pomocne jest poznanie ich estetyki i tego, ku czemu naturalnie ciążą" - mówi Katie Hodges. "To powiedziawszy, myślę, że najlepsze typy klientów to ci, którzy mają swój własny styl, ale zatrudniają projektanta wnętrz, aby wnieść coś nowego i odświeżającego do stołu". Współzałożycielka Homepolish, Noa Santos, zgadza się: "Im więcej inspiracji, tym lepiej. To część zabawy".

Projektant wnętrz David John Dick z DISC Interiors ma nieco inne podejście: "Z pewnością uwielbiamy, gdy klienci przychodzą zainspirowani i gotowi do współpracy, ale rozumiemy, że niektórzy klienci nie mieli tego czasu w swoim życiu, aby to zrobić, i jesteśmy podekscytowani, aby pracować z nimi również. Naszym celem jest wzięcie ich wstępnych inspiracji lub myśli na temat tego, jak pokój powinien funkcjonować, a następnie uruchomienie ich pomysłów i ostatecznie wykonanie [ich] w ich wymarzonym wnętrzu."

Więź pomiędzy projektantem a klientem jest święta. Aby mieć udaną współpracę z projektantem, musisz być w stanie mu bezgranicznie zaufać. "Radziłabym klientom, aby pozostali wierni temu, kim są, ale jednocześnie zachowali otwarty umysł i pozwolili projektantowi... cóż, projektować" - dzieli się Hodges. "Projektant wnętrz zazwyczaj będzie w stanie znaleźć właściwą równowagę pomiędzy Twoją strefą komfortu a jego wizją". Dick zgadza się: "Uwielbiamy, kiedy klienci nam ufają i rozumiemy, że zaufanie nie zdarza się natychmiast" - mówi. "Ale kiedy zaufanie ma miejsce, mogą wydarzyć się piękne rzeczy".

Projektant wnętrz zazwyczaj będzie w stanie znaleźć właściwą równowagę pomiędzy twoją strefą komfortu a ich wizją.

Poza zaufaniem, Santos wierzy, że koleżeństwo jest podstawowym filarem wspaniałego partnerstwa: "Znajdź kogoś, kogo naprawdę kochasz", mówi Santos. "Będziecie spędzać razem sporo czasu, a proces ten powinien być zabawny dla Was obojga. Moi ulubieni klienci to ci, z którymi mogę wypić koktajl".

Znalezienie odpowiedniego projektanta, na którym można zbudować ten produktywny związek nie jest łatwe, więc zrobienie należytej staranności jest niezwykle ważne. "Wszystkie badania online na świecie nie zrekompensują spotkania jeden na jeden lub przynajmniej kilku rozmów telefonicznych", mówi Humphrey. "Jest to intymne połączenie między klientem a projektantem, ponieważ jesteśmy w ich domach i życiu, więc po prostu skubanie kogoś z Internetu, ponieważ ma fajny gust, może doprowadzić do katastrofy, jeśli nie klikniesz osobiście".

Czego właściwie powinieneś szukać u projektanta? "Równie ważne jest, aby zrozumieć, co ty, jako klient, chcesz od swojego projektanta", mówi Santos. "Czy chcesz kogoś, kto będzie bardziej asertywny, czy chcesz projektanta, który jest tam po prostu dla wskazówek? Czy chcesz kogoś, kto lubi wysyłać e-maile, czy wolisz pisać SMS-y? Osobowość i styl pracy są zbyt często pomijane, ale to właśnie na nich skupiamy większość naszej uwagi w Homepolish. Świetni projektanci mogą zazwyczaj pracować w różnych stylach, ale musisz kochać i ufać osobie, z którą zdecydujesz się współpracować."

Gdzie powinieneś szukać projektanta? "Większość naszych klientów jest z polecenia, ale uwielbiamy, gdy klienci znajdują naszą pracę poprzez sieć, Houzz, Instagram lub artykuł prasowy" - mówi Dick. "To naprawdę jest tak dużo o osobistym połączeniu, gdy szukasz projektanta wnętrz mieszkalnych, więc zalecamy, aby zapytać przyjaciół lub współpracowników, którym ufasz i których styl podziwiasz". Hodges wierzy również w moc Instagrama: "Konta na Instagramie zazwyczaj mają więcej treści niż strony internetowe projektantów i możesz zobaczyć, do czego projektanci są przyciągani i czym się inspirują".

"Komunikuj swoje upodobania w dowolny sposób, jaki znasz, czy to wizualny, czy werbalny" - mówi Dick, który często mówi klientom, aby na początku podawali jak najwięcej informacji. "Omów swoje plany ze swoją drugą osobą i jak wygląda wasza wspólna wizja. Nie oczekuj, że projektant zawsze będzie w stanie rozszyfrować, czy nie zgadzasz się ze swoim partnerem i czy masz różne wizje przestrzeni" - dodaje.

Niewielu projektantów przybija projekt przy pierwszej próbie, ale to, ile poprawek jest dopuszczalne, aby poprosić o może być drażliwym tematem. "Każdy projektant będzie miał swoją własną politykę dotyczącą ilości akceptowanych zmian, dlatego ważne jest, aby klient zrozumiał politykę potencjalnego projektanta przed rozpoczęciem współpracy" - mówi Hodges.

Większość projektantów, z którymi rozmawialiśmy, zgodziła się, że wielokrotne poprawki są całkowicie w porządku w fazie projektowania, ale nie tak bardzo podczas realizacji: "Jeśli przedstawiony projekt nie jest tym, co miałeś na myśli, nie ma nic złego w komunikowaniu zmian, które muszą nastąpić", mówi Dick. "Ale kiedy klient wejdzie w fazę zakupu, zmiany i wymiany mogą być niedozwolone przez sprzedawców, więc ważne jest, aby zrozumieć wizję projektanta przed przystąpieniem do realizacji, a także przeczytać wszystkie faktury i umowy".

Jeśli przedstawiony projekt nie jest tym, co miałeś na myśli, jest całkowicie w porządku, aby zakomunikować zmiany, które muszą nastąpić.

"Zdecydowanie istnieje coś takiego jak zbyt wiele inspiracji", dodaje Humphrey. "Lubię klientów, którzy mogą wybrać kilka kartek do wyrwania lub pinezek z Pinteresta, ale kiedy już zdecydujemy się na kierunek, potrafią się go trzymać i trzymać się z dala od internetu przez resztę procesu".

"Używam modelu 'dotknij i idź' podczas projektowania," dodaje Hodges, "co obejmuje dawanie klientowi punktów odniesienia w procesie projektowania, aby ocenić jego odczucia w stosunku do konkretnego kierunku projektowania. Pozwala to klientowi na wnoszenie wkładu w fazie rozwoju projektu, co minimalizuje lub całkowicie eliminuje poprawki i sprawia, że klienci czują się bardziej komfortowo.

Bądź przygotowany na rozpoczęcie z czystym kontem i rozstanie się z elementami, które być może początkowo chciałeś zatrzymać. "Lubię wyzwania stawiane mi przez klientów", mówi Humphrey. "Nie lubię jednak, gdy klienci są zbyt sentymentalni w stosunku do mebli lub przedmiotów, które posiadają od lat i nie mogą się z nimi rozstać. Jedna z moich klientek była bardzo przywiązana do kilku szafek nocnych, które znalazła na ulicy, gdy była na studiach, i musiałam je fizycznie wyrzucić z powrotem na ulicę."

Prosty koncert stylizacji może być ukończony w tydzień, podczas gdy projekty na dużą skalę mogą zająć lata, ale bez względu na to, jaka jest twoja linia czasowa, projektanci zgadzają się, że cierpliwość jest kluczem. "Czas zależy od dwóch zmiennych", mówi Hodges: "skali projektu i tego, jak szybko klient podejmuje decyzje (przy czym ta ostatnia jest najważniejsza). Niektórzy klienci dłużej pociągają za spusty niż inni, co zdecydowanie wpływa na tempo realizacji projektu."

"Umeblowanie całego domu może zająć od sześciu do dziewięciu miesięcy, zazwyczaj", mówi Humphrey. "Mogę wymyślić projekt dość szybko, więc wiele z tego ma związek z tym, jak długo klienci podejmują decyzje, a następnie jesteśmy do dyspozycji przerażającego czasu realizacji". Większe meble i kawałki wykonane na zamówienie mogą mieć długi czas realizacji, z czego klienci muszą zdawać sobie sprawę.

"Zarządzanie oczekiwaniami jest jednym z najważniejszych aspektów mojej pracy, więc upewniam się, że moi klienci są dobrze poinformowani o czasach realizacji i procesie zanim rozpocznę jakikolwiek projekt", mówi Hodges. "Jednak nadal zdarza się, że klienci myślą, że wszystko można zrobić z dnia na dzień. Opracowanie koncepcji wymaga czasu, a mebli nie robią roboty z supermocami - cierpliwość zawsze się w końcu opłaci."

Każdy projektant ma swój własny pet-peeve. Dla Hodgesa jest to pisanie SMS-ów do późna w nocy. "Jako projektant wnętrz tworzę bliskie relacje z klientami, ponieważ charakter pracy jest bardzo intymny" - mówi. "Chciałabym jednak, aby klienci rozumieli, że są chwile (np. o 22.00 w niedzielę), kiedy jestem poza służbą".

Upewnij się, że dobrze rozumiesz politykę płatności swojego projektanta. "Każdy projektant wydaje się mieć inną strukturę cenową, co może być mylące przy wyborze projektanta" - mówi Santos. "Klienci Homepolish płacą zryczałtowaną stawkę za czas projektowania, gdy ich projekt postępuje, więc mogą poruszać się tak wolno lub szybko, jak chcą".

Niektórzy projektanci, tacy jak Katie Hodges, pracują na modelu 50-50, co oznacza, że 50-procentowy retainer jest należny z góry, a 50-procentowy bilans należny na końcu. Inni klienci są obciążani miesięcznie lub dwutygodniowo, z zakupem mebli z góry.

Jeśli chodzi o rabaty, to zależy to wyłącznie od projektanta. "Istnieje powszechne błędne przekonanie, że klienci zawsze otrzymają zniżki podczas pracy z projektantem wnętrz", mówi Hodges. "Sklepy detaliczne oferują bardzo małe zniżki (jeśli w ogóle) projektantom wnętrz, ponieważ ich głównym celem klienta jest właściciel domu. Jednakże, gdy w grę wchodzą niestandardowe meble, projektanci wnętrz zazwyczaj są w stanie odtworzyć kawałek poza budżetem, korzystając z lokalnych sprzedawców i rzemieślników, więc klienci otrzymują najlepszą wartość z tych kawałków."

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że klienci zawsze otrzymają zniżki podczas pracy z projektantem wnętrz.

"Niektórzy projektanci, którzy nie markują detalicznych elementów, pobierają wyższe opłaty za projekt", mówi Humphrey. "Ogólnie rzecz biorąc, klient nie otrzymuje zniżki detalicznej przekazywanej im w ogóle, ponieważ większość projektantów zarabia na prowizji".

"Staramy się rozszerzyć wystarczającą zniżkę na produkty, aby zapłacić za naszą opłatę za usługi", mówi Santos. "Wynajęcie Homepolish to taka sama cena, jak gdybyś wykonał pracę samodzielnie. Chcemy, aby praca z nami była nie-wyborem".

Wszystkie firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz pracują inaczej", mówi Dick, "więc ważne jest, aby zadawać [finansowe] pytania z góry i być konkretnym o swoim projekcie. Czy jest to przebudowa kuchni czy dekorowanie salonu, rabaty i stawki mogą się różnić."

"Dla klientów, rozgryzienie budżetu na aranżację wnętrz jest często wyzwaniem, ponieważ nie wiedzą, ile kosztują meble na ich konkretnym poziomie cenowym" - mówi Hodges. To powiedziawszy, ważne jest, aby mieć realistyczny przegląd swoich finansów i tego, co jesteś gotowy wydać. "Projektant wnętrz może zazwyczaj pomóc klientowi w ustaleniu budżetu bazowego" - dodaje.

"Klienci często pytają o przybliżone kwoty, a my za każdym razem grzecznie odmawiamy, dopóki nie zrozumiemy w pełni, czego szukają" - mówi Dick. "Większość naszych klientów wydała sporą sumę na zakup swojego domu, a naszym celem jest upewnienie się, że wnętrze, które dla nich zaprojektujemy, przetrwa wiele lat i będzie pracować dla ich stylu życia".

Budżety na projektowanie wnętrz różnią się szalenie. Zapytaj 20 projektantów o przybliżony budżet, a otrzymasz 20 odpowiedzi. "Mogę wskazać mieszkanie z jedną sypialnią, które kosztowało 10,000 dolarów i inne, gdzie klient wydał 1M dolarów," mówi Santos. "Projektowanie powinno być ciągłą rozmową. Powinien zmieniać się wraz z Tobą, więc projektowanie Twojej przestrzeni powinno zaczynać się od tego, kim jesteś i na czym Ci zależy, a nie od tego, ile masz pieniędzy. Istnieją dobre rozwiązania w prawie każdym punkcie cenowym."

Najważniejsza cecha, której projektanci szukają u klientów? Uznanie dla ich rzemiosła. "Moje ulubione typy klientów to ci, którzy naprawdę doceniają i rozumieją design, ale nie wiedzą, jak go wdrożyć" - mówi Hodges.

"Uwielbiam klientów, którzy wierzą, że design i sztuka mają znaczenie" - dodaje Dick. "Klienci, którzy doceniają jakość i rzemiosło oraz poszukują piękna, są bardziej skłonni do podjęcia ryzyka i współpracy".

Santos uwielbia również klientów, którzy mają unikalny zestaw wyzwań. "Najlepsze rozwiązania pochodzą z rozwiązywania interesujących problemów".