Najnowsze wiadomości

27 czerwca 2022 19:06

Prawdziwy powód, dla którego wysokiej jakości dywany są tak drogieDla niektórych dywaniki są po prostu środkiem ochrony podłogi z twardego drewna lub zapewniają komfort z twardej powierzchni. Dla innych, tekstylia są wzorniczą kotwicą pokoju, służąc jako sztuka dla podłogi.

"Często moi przyjaciele zastanawiają się nad kupnem jednego z naszych dywanów i pytają mnie, dlaczego mieliby wydawać dużo pieniędzy na coś, po czym się chodzi. Odpowiadam im, że widziałem nasze dywany w setkach miejsc i mówiąc wprost, odmieniają one przestrzeń" - wyjaśnia James Tufenkian, założyciel Tufenkian, luksusowej firmy produkującej ręcznie tkane dywany, której ofertę przedstawia Perigold. "Nie możesz sobie wyobrazić, jak niesamowity wpływ będą miały na przestrzeń. Zarówno wizualnie, jak i z dotykowego doświadczenia dotykania ich stopami lub dłońmi."

To powiedziawszy, możesz kupić dywan w Ikea lub Target za mniej niż 100 dolarów, co jest znacznie mniej niż jedno z ręcznie robionych arcydzieł Tufenkiana, lub autentyczny perski dywan pochodzący od dealera, lub jeden od marki dywanów na zamówienie, których ceny wahają się od setek do kilku tysięcy dolarów. Co więc sprawia, że niektóre dywany są warte o wiele więcej pieniędzy niż inne? Według Tufenkian, istnieje kilka czynników, w tym materiały, rozmiar i czas produkcji.

Co więc sprawia, że niektóre dywany są warte o wiele więcej pieniędzy niż inne? Według Tufenkiana, istnieje kilka czynników, w tym materiały, rozmiar i czas produkcji.

Po pierwsze i najważniejsze, wykonanie dobrego dywanu może trwać naprawdę długo - od kilku dni do miesięcy, a nawet lat - i ma to związek z tym, jak są one produkowane. "Dywany są inwestycją ze względu na niewiarygodny proces ich tworzenia oraz ich zachwycającą misterność" - wyjaśnia. Podczas gdy starożytna sztuka tkania dywanów orientalnych jest zanikającym rzemiosłem, które praktykuje niewiele firm, Tufenkian uważa za swój obowiązek utrzymanie tej praktyki przy życiu, podobnie jak niektóre inne firmy produkujące dywany z wyższej półki, dominujące obecnie na rynku.

Wszystkie dywany Tufenkiana są ręcznie tkane, co, jak wyjaśnia Tufenkian, jest "najlepszym", a zarazem "najtrudniejszym" i najbardziej czasochłonnym sposobem wytwarzania dywanów. "Węzłowanie to rzemiosło, które jest prawie niemożliwe do zrozumienia z punktu widzenia naszego szalonego i niecierpliwego świata," mówi. Jeśli jesteście ciekawi, ile węzłów potrzeba, aby wykonać dywan o wymiarach 9 x 12'', Tufenkian wyjaśnia, że jeden z jego dywanów składa się z 1,5 miliona indywidualnie wiązanych ręcznie węzłów, a jego wykonanie od początku do końca zajmuje około 1500 godzin.

"Czasami jestem zaskoczony, kiedy przypominam sobie, że skomplikowany wzór dywanu, który podziwiam, jest w rzeczywistości nagromadzeniem tak wielu maleńkich, ręcznie wiązanych punktów koloru" - wyjaśnia. "To tak, jakbym podchodził do obrazu pointylistycznego i ze zdumieniem odkrywał, że jego idealnie szczegółowy i spójny obraz składa się w rzeczywistości z wielu bezsensownych kropek, artystycznie złożonych w całość".

Czasami zaskakuje mnie, kiedy przypominam sobie, że złożony wzór dywanu, który podziwiam, jest w rzeczywistości nagromadzeniem tak wielu maleńkich, ręcznie wiązanych punktów koloru.

Mniej kosztowne dywaniki, alternatywnie, zazwyczaj nie są wykonywane ręcznie. Ręcznie tkane dywany i inne pół-ręczne produkty są szybkie i łatwe według Tufenkiana. Istnieją również dywaniki wykonane maszynowo, które mogą być wyprodukowane jeszcze szybciej.

Oczywiście, jakość użytych materiałów jest również ważnym czynnikiem. Drogi dywan będzie zazwyczaj wykonany z wysokiej jakości wełny, jedwabiu lub innych naturalnych włókien. Z drugiej strony, dywan o umiarkowanej cenie jest często wykonany z syntetyków, takich jak poliester, olefina lub nylon, a nawet z niskiej jakości wełny lub włókien naturalnych, takich jak juta. Problem z wieloma z tych mniej kosztownych materiałów polega na tym, że nie są one tak trwałe, ponieważ są bardziej podatne na zrzucanie, pilling, blaknięcie, plamienie i po prostu nie są wykonane tak, aby trwać bardzo długo.

"Mimo całej troski o zrównoważony rozwój, na rynku wyposażenia wnętrz panuje ogromny ruch w kierunku tworzenia produktów jednorazowego użytku po niskich cenach, które mają być używane przez kilka lat i wyrzucane" - zauważa Tufenkian.

Stefani Stein z firmy Stefani Stein Inc. zwraca uwagę na inny aspekt wyceny dywanów, który znany jest tylko osobom zajmującym się projektowaniem, a mianowicie czy dywan posiada certyfikat GoodWeave.

"Dywaniki z tym oznaczeniem lub certyfikatem gwarantują, że przy wytwarzaniu produktu nie jest wykorzystywana praca dzieci, praca przymusowa lub niewolnicza" - wyjaśnia. "Często zdarza się, że dywaniki po okazyjnych cenach są tak tanie, ponieważ niekoniecznie są produkowane w najbardziej etyczny sposób. Wolę edukować moich klientów w tym zakresie, jeśli chodzi o zakupy dywanów".

Oczywiście, nie każdy z nas ma tysiące dolarów do wydania na dywan - nawet jeśli jest to inwestycja na całe życie, ale to nie znaczy, że nie można kupić wysokiej jakości dywanu za mniej. Joyce Downing Pickens z JDP Interiors sugeruje sprawdzenie Etsy pod kątem dywaników w stylu vintage lub dywaników wyprodukowanych w Turcji. "To właśnie tam znajdziesz swoje okazje", mówi.

I, podczas gdy nie są one zupełnie nowe, ona wskazuje, że jest dodatkowy urok, który przychodzi wraz z zużyciem. "Osobiście, w moich tureckich dywanach vintage szukam wielu śladów zużycia. Lubię białe, wyblakłe akcenty i bardziej stonowane kolory, na które pozwalają. Gdy tylko wyglądają na zbyt nowe, mam wrażenie, że są wykonane maszynowo."

Dodatkowo, dzięki temu czujesz się lepiej, jeśli się na nie rozlejesz. "Mają już setki lat, więc jeśli już wytrzymały tak długo, to na pewno wytrzymają próbę czasu" - mówi.