Najnowsze wiadomości

2 grudnia 2024 15:05

Wybieramy płytki ceramiczne



Płytki ceramiczne to świetny materiał na wykończenie ściany lub podłogi w kuchni czy łazience. Ceramiczne płytki coraz częściej wkraczają także do salonów i sypialni. Płytki ceramiczne są inwestycją na lata. Na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę na zakupach, aby po kilku latach cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Nasiąkliwość

Producenci płytek oferują nam płytki ścienne i podłogowe. Tubądzin płytki podłogowe dostępne są w sklepach już od ponad 30 lat. Wyróżniają się one bardzo wysoką jakością. Jeśli zależy nam na tym, aby płytki podłogowe każdego producenta służyły nam jak najdłużej, musimy zwrócić uwagę na ich nasiąkliwość. Parametr ten jest określany w czterostopniowej skali. Płytki zaliczane do drugiej grupy sprawdzą się na podłodze w łazience. Płytki z pierwszej grupy mają bardzo niską nasiąkliwość, nie przekracza ona 3%. Płytki te możemy wykorzystać nie tylko do układania na podłodze w kuchni czy łazience. Nie są im straszne niskie temperatury, a więc możemy je wybrać również do wykończenia powierzchni tarasu czy balkonu.

Odporność na ścierania

Stopień ścieralności płytek powie nam, jak bardzo są one odporne na działanie różnego rodzajów drobinek i pyłów. Skala ścieralności obejmuje 5 stopni. Wybierając płytki pod tym kątem pamiętajmy o zasadzie: im stopień ścieralności jest wyższy, tym płytki mają powierzchnię bardziej odporną na ścieranie. Do pomieszczeń, w których chodzimy boso lub w domowym obuwiu możemy wybrać płytki, które należą do pierwszej klasy. Płytki te nie nadają się na przykład do przedpokoju, ich powierzchnia bardzo szybko straci ładny wygląd. Płytki podłogowe pojawiają się coraz częściej także w salonach i pokojach dziennych. W tych pomieszczeniach podłogę możemy wykończyć płytkami, które należą do drugiej klasy ścieralności.

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Płytki ceramiczne to obecnie bardzo różnorodna grupa produktów. Do popularnych płytek przeznaczonych do wykańczania posadzek należy terakota. Terakotę możemy wybrać do wykończenia podłogi na przykład w łazience. Płytki terakotowe są bardzo odporne na działanie środków chemicznych, są jednak mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Terakotę wypierają obecnie płytki gresowe. Do produkcji gresu używana jest mieszanka kaolinu, piasku kwarcowego, glinu białego, skalenia i barwników pochodzenia mineralnego. Wszystkie te składniki są drobno mielone, a następnie prasowane i wypalane w piecach z bardzo wysoką temperaturą. Właściwości fizyczne gresu są zupełnie inne niż na przykład terakoty. Gres jest niezwykle wytrzymały, bardzo dobrze znosi niskie i wysokie temperatury. Płytki gresowe to świetny wybór zarówno na podłogi w kuchni i łazience, jak też do wykończenia powierzchni schodów zewnętrznych, tarasów i balkonów.

Materiałem niezwykle popularnym do wykańczania podłóg są płytki ceramiczne. Do wyboru mamy dzisiaj nie tylko terakotę, ale także bardzo trwały gres. Gres ma mniejszą nasiąkliwość niż inne odmiany płytek ceramicznych, świetnie sprawdza się więc na podłogach w łazienkach, na tarasach i balkonach.