Najnowsze wiadomości

11 grudnia 2023 9:56

Jak uprawiać kauczukowiec (drzewo kauczukowe)Zgodnie ze swoją nazwą, kauczukowiec lub kauczukowiec elastyczny (Ficus elastica) był niegdyś zbierany w rodzimej Azji Południowo-Wschodniej ze względu na swój bogaty w lateks sok. Jako roślina domowa, kauczukowce są szybko rosnącymi roślinami, które są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Ich duże, błyszczące liście robią piorunujące wrażenie wizualne, a jednocześnie pomagają oczyszczać powietrze w domu. Ponieważ kauczukowce mogą urosnąć do 10 stóp wysokości w ciągu zaledwie kilku lat, świetnie nadają się do zaakcentowania przestrzeni z wysokimi sufitami. Ponieważ jednak domy i mieszkania stały się mniejsze, rośliny te wyszły z mody. Jednak dzięki rozsądnemu przycinaniu, specjalnym technikom rozmnażania, a nawet karłowatym odmianom, takim jak F. elastica 'Decora', ogrodnicy wewnętrzni mogą cieszyć się gumowcami nawet w małych pomieszczeniach.

Co to jest rozmnażanie? Rozmnażanie to proces wytwarzania nowych roślin z rośliny macierzystej. Proces ten może być bezpłciowy (rośliny identyczne z rośliną macierzystą) lub płciowy (roślina macierzysta tworzy nasiona, które nie są z nią genetycznie identyczne).
    Nazwa botaniczna: Ficus elasticaNazwa zwyczajowa: Roślina kauczukowa, drzewo kauczukoweTyp rośliny: Typ rośliny: FigaDojrzała wielkość: 50 stópNasłonecznienie: Jasne, pośrednie światłoTyp gleby: Dobrze zdrenowana mieszanka doniczkowaPH gleby: 5,5 do 7,0Toksyczność: Toksyczny

Warunki uprawy dla kauczukowca

Zasadź kauczukowca w szybkoschnącej, uniwersalnej mieszance doniczkowej. Drzewa kauczukowca wolą być związane z doniczką, więc unikaj wyboru pojemnika, który jest nieproporcjonalnie duży dla rośliny.

Umieść drzewo kauczukowe w miejscu o umiarkowanej temperaturze (75-85 stopni w ciągu dnia i 60-65 stopni w nocy), z dala od zimnych przeciągów i suchego ciepła.

Staraj się unikać nagłych zmian w środowisku: Podobnie jak w przypadku jego krewniaka, figi skrzypcowej, przeniesienie drzewa kauczukowego do miejsca o innych warunkach może spowodować zrzucenie liści. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina w końcu dostosuje się do nowego domu.

Jeśli chodzi o światło, drzewa kauczukowe mają duże możliwości adaptacyjne i mogą rosnąć w jasnych, pośrednich lub słabo oświetlonych miejscach. Ponieważ odmiany variegatowe, takie jak różowobordowa 'Ruby', potrzebują jasnego światła, aby zachować jasnozielone i kremowe zabarwienie, wybieraj te odmiany tylko wtedy, gdy masz szczególnie jasne miejsce w domu, w którym będą rosły. Kauczukowiec uprawiany w nasłonecznionym miejscu będzie wymagał więcej wody i czujnej uwagi na poziom wilgotności gleby niż ten uprawiany w cieniu.

Pielęgnacja roślin

Zwracaj uwagę na poziom wilgotności gleby, w której rośnie Twoje drzewo kauczukowe. Powinna ona być wilgotna przez cały czas, ale zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może powodować problemy. Aby roślina dobrze się rozwijała, gleba musi być cały czas równomiernie wilgotna - nie za mokra i nie za sucha.

Zbyt mała lub zbyt duża ilość wody prowadzi do chlorozy (żółknięcia liści) i opadania liści. Należy pamiętać, że w miesiącach zimowych kauczukowiec może wymagać rzadszego podlewania. Oprócz uważnego obserwowania wilgotności gleby, dobrze jest trzymać roślinę w stosunkowo małej doniczce, która nie pomieści wystarczająco dużo wody, aby roślina mogła się utopić, nawet jeśli trochę przesadzisz z konewką.

Wczesna wiosna to zazwyczaj najlepszy czas na przesadzanie kauczukowca. Nawozić rośliny nie częściej niż co sześć miesięcy, aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu tych silnie rosnących roślin.

Jeśli zauważysz, że na błyszczących liściach gumowca gromadzi się kurz, po prostu przetrzyj je delikatnie piórkiem do kurzu lub wilgotną szmatką. Możesz także umieścić roślinę pod prysznicem i delikatnie opłukać ją letnią wodą, aby oczyścić liście.

Odmiany roślin kauczukowca

Istnieje wiele odmian kauczukowców. Robusta jest najbliższy oryginalnej rośliny gumy, który został zastąpiony przez bardziej wytrzymałe Ficus elastica do użytku wewnątrz pomieszczeń. Ficus decora ma większe i szersze liście oraz środkową żyłkę z czerwonym spodem. Odmiana Burgundy ma ciemne liście (prawie czerwone lub purpurowe). Istnieje również pełzający fikus znany jako Ficus pumila.

Jak rozmnażać rośliny kauczukowca

Istnieją dwie różne metody, których można użyć do uprawy nowej rośliny gumowej: układanie w powietrzu, która jest preferowana metoda, i biorąc końcówki lub sadzonki łodygi.

Podczas gdy czas rozmnażania roślin gumowych to miesiące, a nie tygodnie, proces będzie przebiegał szybciej, jeśli rozpoczniesz rozmnażanie na wiosnę i potrwa dłużej, jeśli rozpoczniesz proces w zimie.

Parapet Drzewo gumowe $52 Sklep

Jak rozmnażać rośliny kauczukowca przez Air Layering

Z warstwą powietrza, cięcie w żywej łodygi lub gałęzi powoduje składniki odżywcze w systemie naczyniowym rośliny do gromadzenia się w miejscu cięcia, które spowoduje nowe korzenie rosnąć z tego punktu na łodydze. Następnie, łodygi lub gałęzi może być odcięty poniżej nowych korzeni i przesadzane jako nowa roślina.

Air layering jest często używany z roślin, takich jak drzewa gumowe, które mają tendencję do rosną bardzo wysokie i gromadzą się liście na szczycie gołej łodygi. Technika ta pozwala włączyć górną część łodygi w krótkim, ale pełne liści nowej rośliny przed cięcia z powrotem oryginalnej rośliny, która ostatecznie odrosną.

Unikaj dotykania toksycznego soku, który będzie tworzyć na odciętych końcach łodygi - to dobry pomysł, aby nosić rękawice podczas przycinania lub rozmnażania roślin gumowych. Umyj ręce od razu, jeśli masz kontakt z sokiem, ponieważ może on powodować podrażnienia skóry.

Do rozmnażania kauczukowca przy użyciu techniki warstwowej potrzebny będzie ostry nóż, wykałaczka, garść długowłóknistego mchu sphagnum, sznurek lub skręcane opaski, arkusz przezroczystego plastiku (np. plastikowa torebka na kanapki lub kawałek folii samoprzylepnej) i opcjonalnie hormon ukorzeniający.

Krok 1: Zbadaj pień swojego kauczukowca lub zdrową gałąź boczną i określ miejsce, w którym chcesz, aby rosły korzenie nowej rośliny. Jeśli przed przycięciem wierzchołka liści zbyt wysokiego okazu tworzysz warstwę powietrzną, wybierz miejsce, które znajduje się co najmniej sześć cali poniżej najniższych liści.

Krok 2: Używając czystego, ostrego noża, ostrożnie wykonaj ukośne cięcie w górę, około jednej trzeciej drogi przez łodygę lub gałąź w wybranym miejscu.

Krok 3: Włóż wykałaczkę z boku w miejsce cięcia, aby utrzymać je otwarte. Aby przyspieszyć proces, można zastosować hormon ukorzeniający na naciętą powierzchnię łodygi w tym miejscu, ale nowe korzenie będą rosły również bez niego.

Krok 4: Zwilż dużą garść mchu sphagnum i zawiąż go wokół nacięcia na łodydze za pomocą sznurka lub opasek zaciskowych. Dzięki temu nowe korzenie będą miały pożywkę, w której będą mogły się rozwijać.

Krok 5: Obwiąż plastikiem łodygę lub gałąź tuż nad i pod cięciem, tak aby całkowicie zakryć kulę mchu. To zatrzyma wilgoć.

Krok 6: Gdy w ciągu kilku miesięcy pojawią się nowe korzenie, usuń folię i przetnij pień lub gałąź tuż pod nowym korzeniem. Posadź swoje nowe drzewko kauczukowe - pozostawiając mech na korzeniach - w odpowiedniej doniczce ze świeżą ziemią, a następnie pielęgnuj je jak zwykle.

Jeśli po nałożeniu warstwy powietrza nadal musisz przyciąć zdrewniałą gumowca, odetnij pozostały goły pień około 5 cali nad linią gleby i dodaj trochę świeżej ziemi do doniczki.

Podlewaj swoje przycięte drzewko kauczukowe oszczędnie, ale uważnie obserwuj wilgotność gleby. Ponieważ roślina nie ma liści, nie potrzebuje takiej samej ilości wody jak wcześniej, ale gleba powinna być utrzymywana w stanie ledwie wilgotnym. Gdy zauważysz, że na pniu pojawiają się nowe przyrosty, możesz stopniowo podlewać swoje drzewo kauczukowe.

Jak rozmnażać rośliny kauczukowca za pomocą sadzonek

Rozmnażanie za pomocą sadzonek to świetny sposób na wykorzystanie odciętych kawałków drzewa kauczukowego do pracy. Możesz użyć sadzonek wierzchołkowych - końca gałęzi z nowym wzrostem - lub części pnia z co najmniej jednym liściem na szczycie.

Krok 1: Używając czystego, ostrego noża, odetnij sześciocalową część zdrowo wyglądającej gałęzi, wykonując cięcie tuż nad węzłem liściowym. Na końcu końcówki powinno znajdować się skupisko dwóch do trzech liści, natomiast w części łodygi na szczycie cięcia powinien rosnąć jeden lub dwa liście.

Krok 2: Odetnij wszystkie dolne liście. Nałóż opcjonalny hormon ukorzeniający na dolny koniec sadzonki i posadź ją w małej doniczce z wilgotną, uniwersalną ziemią doniczkową.

Krok 3: Umieść nową roślinę w jasnej, szczelnej plastikowej torbie - galon zip-top torba jest dobry rozmiar do tego. Użyj pałeczki lub innego narzędzia osadzone w glebie, aby utrzymać boki torby z dala od cięcia, jeśli trzeba. Uszczelnić worek prawie cały sposób, ale nie całkowicie. Pozwoli to utrzymać wilgoć i ciepło bez duszenia rośliny.

Krok 4: Umieść torbę w ciepłym miejscu z umiarkowanym, pośrednim oświetleniem. Po dwóch do trzech miesiącach powinny wyrosnąć nowe korzenie i możesz usunąć plastikową torbę. Dbaj o swoją gumową roślinę jak zwykle. W ciągu około sześciu miesięcy powinny pojawić się nowe liście.

Częste problemy z uprawą

Jeśli roślina gumowa otrzymuje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego lub jest zbyt słabo lub zbyt obficie podlewana, liście mogą się przypalić. Rośliny mogą także zrzucić liście i doznać szoku po pierwszym wniesieniu do pomieszczenia.