Najnowsze wiadomości

8 grudnia 2022 8:12

Kompletny przewodnik po planowaniu kuchniJeśli planujesz kuchnię, to są pewne wytyczne i opcje do rozważenia.

Wydajność jest zawsze kluczowym czynnikiem. Umiejscowienie trójkąta roboczego, jak również odpowiednie oświetlenie są ważne w gotowym projekcie. Zapewni to najbardziej praktyczne wykorzystanie Twojej kuchni.

Musisz także wziąć pod uwagę ogólny styl życia Twojej rodziny oraz to, kto i kiedy będzie korzystał z kuchni. Czy pomyślałeś o kolorystyce ścian, podłóg i backsplash?

Zwieńczeniem każdej z tych opcji będzie stworzenie spójnej i wydajnej kuchni, którą pokochają Twoi przyjaciele i rodzina.

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z tych tematów:

Trójkąt roboczy

Artykuł ten ujawnia, że teoria pracy w trójkącie istnieje od początku XX wieku.

Podstawową koncepcją jest to, że trzy główne obszary kuchni są ułożone w kształcie trójkąta. Kuchenka, lodówka i zlewozmywak są podstawowymi obszarami przygotowania, dlatego też idealne jest utrzymanie ich w odległości od siebie od czterech do dziewięciu stóp.

Całkowita suma każdego z trzech kątów powinna wynosić nie mniej niż 13 stóp i nie więcej niż 26 stóp. Wzór ten pozwoli zachować proporcje pomiędzy powierzchniami kuchni, nie będąc zbyt blisko siebie ani zbyt daleko od siebie.

Oświetlenie

Duże oświetlenie jest bardzo ważne w kuchni. Wykorzystanie naturalnego światła z okien lub drzwi przesuwnych jest najbardziej atrakcyjną formą oświetlenia. Weź pod uwagę wielkość i ilość okien w Twojej kuchni. Możesz określić, że musisz włączyć większe okno, lub ewentualnie dodać okno lub dwa, aby rozjaśnić rzeczy w górę.

Należy również wziąć pod uwagę opcje oświetlenia na czas zachodu słońca. Oświetlenie puszek na obwodzie kuchni lub nad miejscami pracy to doskonały sposób na zapewnienie światła. Ponieważ znajdują się one w suficie, nie odwracają uwagi od reszty kuchni. Podkreślają one natomiast konkretne obszary, które wybierzesz.

Oświetlenie dekoracyjne to kolejna opcja, o której warto pomyśleć. Jeśli masz jedzenie w kuchni, jaki rodzaj żyrandola chcesz umieścić nad stołem? Jeśli masz półwysep, bar śniadaniowy lub wyspę, możesz zdecydować się na dodanie oświetlenia wiszącego nad blatem. Istnieje wiele opcji oświetlenia do wyboru, w zależności od Twojego stylu i budżetu.

Styl życia

Styl życia Twojej rodziny powinien być zdecydowanie brany pod uwagę przy planowaniu kuchni.

Zadaj sobie te pytania: Czy będzie więcej niż jedna osoba gotująca na raz? W jaki sposób ludzie mogą być w rodzinie? Czy planujecie wykorzystać kuchnię do celów rozrywkowych?

Jeśli w tym samym czasie będzie więcej niż jedna osoba przygotowująca posiłki, to musi być wystarczająco dużo miejsca, aby móc się poruszać bez wpadania na siebie. Mnóstwo miejsca na ladę jest również dobrym pomysłem.

Jeśli masz dużą rodzinę lub planujesz zabawę, to dodatkowe miejsca siedzące pomogą zakwaterować wszystkich. Dodanie półwyspu lub wyspy z stołkami barowymi zapewni więcej miejsc siedzących w razie potrzeby.

Schemat kolorystyki

Poświęć trochę czasu na zaplanowanie podłóg, szafek, blatów, ścian i kolorów backsplash. Chcesz iść w modnym, popularnym stylu? Wolisz klasyczny i ponadczasowy wygląd swojej kuchni?

Zbieraj próbki i oglądaj je w naturalnym oświetleniu, aby upewnić się, że wszystkie są skoordynowane.

Wniosek

Realizując wyżej wymienione punkty, planując kuchnię, na pewno zaprojektujesz przestrzeń swoich marzeń.

Zawsze dobrym pomysłem jest uzyskanie profesjonalnej opinii od doświadczonego projektanta. Mogą oni mieć pomysły lub rozwiązania problemów, o których nie pomyśleliście.