Najnowsze wiadomości

14 lipca 2024 21:26

Płytki imitujące drewno – czy to ma sens?Imitacje powstają najczęściej w celu uzyskania za niewielkie pieniądze lepszego efektu lub stosuje się je w przypadku, kiedy parametry techniczne oryginału nie chcą się zgodzić z rozwiązaniem, którego potrzebujemy. W przypadku płytek ceramicznych udających drewno mamy przede wszystkim do czynienia z pierwszym przypadkiem, czyli z poszukiwaniem tańszych rozwiązań, ponieważ drewno bywa szalenie drogie nie tylko na etapie inwestycji, ale potem też jego utrzymania. Po części jest to też drugi przypadek, ponieważ ceramika jest dużo wytrzymalsza od drewna i w ogólnym rozrachunku praktyczniejsza. Czy faktycznie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której łączymy przyjemne dla portfela z pożytecznym dla użytkownika? 

Z wyglądu jest to drewno

Płytki jak drewno to w praktyce gres. Jeśli mamy do czynienia z dobrej jakości gresem, bardzo trudno jest odróżnić od prawdziwego drewna. Imitacja zaczyna się od koloru i rysunku drewna, ale bynajmniej się do tego nie ogranicza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasze płytki miały fakturę drewna. Co więcej, można dowolnie wybierać gatunek drewna. Dla producenta nie ma znaczenia, czy jego płytki jak drewno będą imitowały dęby, buki czy jakiś bardzie egzotyczny rodzaj drewna. Ceny są bardzo podobne, bo i trudność produkcji jest zbliżona.

Drewno obok kominka

Płytki imitujące drewno nie mają ograniczeń drewna. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie moglibyśmy wykorzystać drewna naturalnego ani żadnych innych produktów pochodzących od drewna. Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest konieczność obudowania kominka czymś, co się nie pali. Coraz bardziej popularne nowoczesne kozy także należy stawiać na czymś, co nie będzie powodowało ryzyka pożarowego. Ceramika imitująca drewno sprawdza się pod tym względem znakomicie i może wchodzić niemal do samego paleniska.

Znakomita wytrzymałość

Wielkim atutem tego rozwiązania jest na pewno wytrzymałość. Można oczywiście znaleźć produkty wyższej i niższej jakości, ale jeśli sięgniemy co najmniej po średnią półkę rozwiązań, na pewno będziemy zadowoleni. Gres szkliwiony imitujący drewno ma bowiem niemal identyczne właściwości, co gres szkliwiony prezentujący dowolny inny fason, dziki czemu można spokojnie stosować takie elementy jako wykończenie schodów, element tarasu i korytarzy. Nie trzeba się przejmować o szybkie zużywanie się podłogi drewnianej czy jej kontakt z czynnikami wywołującymi korozję biologiczną. To wszystko nie ma znaczenia, ponieważ drewno jest drewnem tylko z wyglądu, a tak naprawdę jest wytrzymałym gresem.