Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 10:00

Ile kleju do płytek?



Płytki ceramiczne są od lat najbardziej popularnym materiałem wykończeniowym. Układamy je bardzo chętnie na ścianach, podłogach, schodach, tarasach i balkonach. Do wyboru mamy obecnie mnóstwo kolorów, wzorów i formatów. W sprzedaży są płytki polskich i zagranicznych producentów. Niektóre z nich są naprawdę bardzo kosztowne. Powinno więc zależeć nam na tym, aby służyły nam przez długie lata. Układanie płytek jest czynnością brudną, zajmuje też trochę czasu. Wiele czasu poświęcamy na wybranie płytek, ale często zapominamy o tym, że płytki będą się długo trzymać tylko pod warunkiem, że właściwie dobierzemy do nich klej.

Jaki klej wybrać?

Do wyboru mamy obecnie kilka rodzajów klejów do płytek. Są wśród nich zarówno takie na bazie cementu, jak i bardziej wyspecjalizowane. Zanim kupimy worek kleju do płytek sprawdźmy, czy wybraliśmy ten najbardziej odpowiedni. Wybierając klej musimy bowiem kierować się nie tylko jego parametrami technicznymi. Klej musi musimy dobrać między innymi do rodzaju podłoża, na którym będą mocowane płytki. Musimy również pamiętać o tym, że pod wpływem temperatury czy obciążenia podłoże może zmieniać swój rozmiar. Przy wyborze kleju to również musimy wziąć pod uwagę. Musimy także pamiętać o tym, że inny klej przeznaczony jest do płytek, które będą mocowane wewnątrz, a inny do tych układanych na zewnątrz budynku. Zaprawę klejową należy dobrać także biorąc pod uwagę miejsce układania płytek. Innego kleju musimy użyć do płytek, którymi wykończymy ścianę, a innego do płytek do wykończenia posadzki.

Jak szybko wiąże klej?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile schnie klej, a także ile kleju do płytek. Producent kleju zamieszcza o tym informację na opakowaniu danego kleju. Czas schnięcia kleju zależy bowiem od jego rodzaju. W przypadku kleju uniwersalnego, który jest przeznaczony zarówno do mocowania glazury, terakoty i płytek gresowych czas schnięcia podawany przez producenta wynosi 24 godziny. Ale może się też zdarzyć tak, że zalecany przez producenta czas schnięcia będzie dłuższy. Rzadko jednak kleje schną dłużej nić 48 godzin. Na pewno podanego przez producenta kleju czasu schnięcia nie można lekceważyć. Przed upływem 24 czy 48 godzin nie powinno się chodzić po ułożonych na podłodze płytkach czy też przystępować do fugowania. Jeśli chodzi o fugowanie to czas schnięcia jest tak samo ważny zarówno w przypadku płytek podłogowych, jak i ściennych. Do fugowania płytek nie można przystąpić przed całkowitym wyschnięciem kleju z kilku powodów. Płytki mogą nie tylko się poprzesuwać czy nawet odpaść. Przystępując do fugowania, gdy klej jeszcze nie zdążył dobrze wyschnąć, musimy przygotować się na to, że na powierzchni fug pojawią się brzydkie przebarwienia.